30.04.2020р.-Запах ацетону з рота в дітей: причини

Як і чому виникає запах ацетону у дітей?

Запах ацетону з рота дитини (ацетонемічний криз) – це ознака того, що дитині бракує глюкози, іншими словами, у неї дефіцит енергії.

Річ у тім, що обмін речовин у дітей відрізняється від обміну в дорослих. «Паливом» дитячої активності переважно виступає глюкоза. Певні ситуації, наприклад, коли під час нічного сну дитина перебуває 10-11 годин без прийому їжі, можуть спричинити стан дефіциту енергії (глюкози) у дитячому організмі. Ми, дорослі, краще пристосовані до таких періодів голодування, бо у нас є запас глюкози. Запас глюкози зберігається в печінці у вигляді глікогену, якого дорослій людині повинно вистачити на добу. Натомість у дітей рівень глікогену (депо глюкози) у рази нижчий. От і створюється ситуація, коли глюкоза витрачається інтенсивно, нового надходження з їжею немає, а запаси глюкози замалі. За таких обставин дитині бракує глюкози, й організм починає її синтезувати – із білків та жирів.

Стан, коли в дитини є висока концентрація кетонових тіл (ацетону) називають ацетонемічним кризом, що проявляється запахом гнилих яблук з рота. Він може ускладнитися кетоацидозом, ацетонемічною комою – це вже серйозні стани, коли необхідна професійна допомога лікарів!

Основні причини появи запаху ацетону з рота (розвитку ацетомічного кризу) у дітей

У здорових дітей найчастіше це:

  • Тривалий період без прийому їжі

Пропуск вечері або сніданку веде до того, що дитина практично 10-12 годин голодує, відповідно, рівень глюкози знижується.

  • Незбалансоване харчування

Ситуація можлива, коли дитина споживає їжу з великим вмістом жирів чи тваринних білків, одночасно не отримує достатньо вуглеводів (наприклад, харчується великою кількістю сосисок, ковбасок, тістечками та іншими кондитерськими виробами із заварними кремами чи іншими жирами).

  • Збільшена потреба дитини в енергії

Таке трапляється під час емоційних переживань, стресу, надмірної рухової активності, пропуску денного сну, при недостатності сну, порушенні у дитини ритму активності та відпочинку загалом.

У дітей, які захворіли, появу запаху ацетону провокують:

  • Висока температура

Під час тривалої гарячки збільшується потреба в глюкозі для дитячого організму. Відповідно, часто зустрічається запах ацетону при ротавірусній інфекції.

  • Рвота

Якщо дитина блювала декілька разів, то з рвотою втратила воду, мінерали та поживні речовини. Тобто ззовні енергія до дитячого організму не поступила. Як результат такого дефіциту енергії (глюкози) після рвоти батьки можуть відчути від дитини запах ацетону або запах, що нагадує гнилі яблука.

  • Фарингіт

Дискомфорт і біль у горлі змушують дитину відмовитися від прийому їжі.

Що робити при появі запаху ацетону в дитини?

  • Перша допомога дитині – це дати попити теплий солодкий чай, компот, з’їсти солодке печиво, шоколад, ложку меду.
  • Варто дати попити теплу лужну воду, без газів.

Матеріал підготувала

сестра медична старша 

Яременко Світлана Миколаївна

 

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *