12.05.2020р.-Стомлення у дітей
Стомлення у дітей має деякі особливості, пов’язані з анатомо-фізіологічними властивостями дитячого організму. Чим менше дитина, тим швидше у нього розвивається стомлення. У дитини грудного віку неспання протягом 1,5-2 годин призводить до стомлення навіть без активної діяльності. Надалі стомлення настає вже в результаті активної діяльності, як м’язової (гра), так і розумової (уроки). Необхідно також мати на увазі, що одноманітна діяльність надзвичайно швидко викликає стомлення у дитини. Відомо, далі, що в дитячому віці процеси збудження переважають над процесами гальмування. Тому тривале гальмування у дитини легко призводить до стомлення.
Появі втоми сприяють зменшення тривалості нічного сну, порушення денного сну (раннє перемикання на одноразовий сон), недостатнє перебування на свіжому повітрі. Неправильне чергування роботи і відпочинку, також викликає стомлення дітей. Стомлення легко виникає при тривалих одноманітних заняттях, зайвому розвазі дитини, наполегливих проханнях дорослих бути в одному положенні, сидіти спокійно, не рухатися.
Стомлення у дітей супроводжується насамперед ослабленням найбільш важких для них гальмівних процесів: послаблюються диференціювання, падає точність роботи, погіршується увага, настає рухове занепокоєння. Подальший розвиток стомлення призводить до охоронного гальмування, яке проявляється підвищенням порога чутливості зорового, слухового, шкірного аналізаторів; у молодших дітей гальмування поширюється на всю кору головного мозку і викликає сон.
Сприяючими факторами також є порушення ритму роботи і відпочинку, недостатнє перебування на свіжому повітрі, недосипання. Зовнішні ознаки перевтоми проявляються у вигляді блідості слизових оболонок і шкіри, у розслабленій позі, невпевнених і млявих рухах, іноді спостерігається тремор рук, іноді рухове занепокоєння.
Для попередження перевтоми необхідно налагодити режим дня дитини, повністю виключити недосипання, зменшити навантаження, правильно організувати зміну розумової праці і відпочинку, збільшити перебування на свіжому повітрі.
У дітей дошкільного віку обов’язкові заняття повинні продовжуватися безперервно не більше 15-20 хв. Слід уникати одноманітної діяльності.
Необхідно чергувати розумову працю з фізичними вправами після занять надавати дітям досить тривалий відпочинок.
Матеріал підготувала
сестра медична старша
Яременко Світлана Миколаївна