10.05.2022р. – Шахівниця. Розставимо фігури.

Шановні батьки, запропонуйте дитині пограти в гру «Школа»

(переверніть шахову дошку клітинами вниз, у поглиблення розставте шахові фігури і запропонуйте дитині пригадати назви шахових фігур: «Це твої учні. Як звуть цього учня? А цього?»)

Прочитайте  такий віршик

Уся шахівниця в маленьких квадратах,

На ній двоє друзів збираються грати:

Тут біла і чорна дружини при зброї

Шикуються в лави, щоб стати до бою.

Заповнені щільно два крайні ряди

Клітинка в клітинку – погляньте сюди!

Гравці у мовчанні. Чи можна так грати,

Вдивляючись в чорні та білі квадрати?

Заждіть! Зосередьтесь! До гри придивіться:

Там хто? Горбоконик? А далі? Жар-птиця?

Неначе прийшла до нас казка сьогодні –

Он там королева стоїть у короні,

А поруч король у препишнім вбранні

Готує своїх вояків до борні.

Немає тут Змія-Горинича й відьом,

Драконів, розбійників, злих людоїдів,

Зате є хоробрі слони бойові,

Є башти з зубцями, бійниці нові.

Немає тут чарів, які допоможуть

Здобуть перемогу тому, хто не може,

Не вміє вести своє військо у бій,

Не зна, як ладнати порушений стрій.

Лиш той переможе, хто вміло й відважно

Командує військом, хто грає уважно.

Дивіться! Полки вже готові до бою,

Вже лави рушають твердою ходою.

Запитай те у дитини:

• Давай пригадаємо, що таке шахівниця? Поля? Якого кольору бувають поля?
  • Яке правило ми не повинні забувати?

(Перш ніж розставляти фігури, потрібно перевірити, чи правильно встановлено шахівницю. Біле поле  повинно бути  праворуч? )

• Якщо, шахівницю встановлено неправильно, усе переплутається. Не забувай про це.

Читання вірша

У нижньому кутку, праворуч від гравця

Повинно завжди бути поле біле.

Якщо вимога виконана ця,

То гру розпочинати можна сміло.

1. Навчіть малюка розставляти шахові фігури.

Гра “Розставимо фігури”

Беремо шахівницю та розставляємо на ній фігури.

На кожному куті шахівниці ставимо фігуру, схожу на башту із зубцями. Це Тура. В журналах і книжках її позначають літерою Т. Отже, той, хто грає білими фігурами, ставить білі тури на двох ближчих кутах шахівниці (ліворуч і праворуч), його супротивник ставить свої чорні тури на двох інших, ближчих до нього кутах.

У початковій позиції біля тур стоять фігури, схожі на коней. Вони так і називаються – Коні. Біля білих тур стоять білі коні, а біля чорних тур – чорні коні. Позначають цю фігуру літерою К. Біля коней у початковій позиції завжди стоять Слони (або офіцери). Їх легко впізнати: вони нагадують середньовічних воїнів з шоломами на головах. Слонів позначають літерою С. Не вистачає ще двох фігур, які треба помістити всередині ряду. Вони найголовніші. Висока фігура з короною називається Ферзем (або королевою). Позначають ферзя літерою Ф. Остання фігура, яку треба поставити на поле, що лишилося вільним, – це Король. Його позначають літерами Кр.

Де мають стояти ферзь і король? Насамперед ставимо ферзя: білого на біле поле, чорного – на чорне. Короля ставлять на останнє вільне поле: чорного серед чорних фігур, білого – серед білих.

Залишилися тільки маленькі фігурки – вісім чорних і вісім білих. Це Пішаки. Позначають їх літерою п. Пішаки ставимо на шахівниці в один ряд, один біля одного на восьми

полях попереду розставлених уже фігур. Зрозуміло, білі пішаки треба поставити перед білими фігурами, а чорні – перед чорними.

1. Практичне завдання.

Дитина вчиться правильно розставляти та називати шахові фігури на шахівниці.