2 квітня – Всесвітній день поширення інформації про аутизм
Відзначається цей день щорічно з 2008 року відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/62/139. На знак підтримки людей з аутизмом у цей день заведено одягати блакитний одяг або блакитні елементи одягу
Що таке аутизм – це розлад нервової системи. Через нього сповільнюється рівень комунікацій. В Україні сьогодні існують спеціальні заклади, громадські організації та батьківські спільноти. Вони мають на меті допомогти забезпечувати особливих дітей сприятливими умовами та дає позитивний шанс на нормальне майбутнє життя в соціумі.
Перші ознаки аутизму. Діагностувати усі ризики розвитку аутизму в дитини можна в півторарічному віці за допомогою спеціального скринінгового тесту. Зазвичай перші ознаки аутизму можна визначити в дитини у віці до трьох років. Дуже важливо вчасно їх помітити й звернутись до фахівців.
Ознаки аутизму:
- Різке реагування на гучні звуки
- слабке реагування на світло
- дитина довго не починає розмовляти
- дитина “прив’язується” до якоїсь єдиної іграшки
- не любить колективні ігри
- часто повторює якийсь один певний рух
Аутизм – це не вирок. Головне – це вчасно його розпізнати, щоб дитина в дорослому віці не поводилась відсторонено й мала гарне майбутнє. Не завжди аутизм – зниження інтелекту. Часто аутисти стають володарями особливих здібностей. Вони можуть бути хорошими математиками, художниками, володіти абсолютним музикальним слухом (а це велика рідкість), можуть стати непересічними шахістами тощо. Розвиваючи увагу дітей, у яких вчасно виявлено аутизм, батьки спільно з фахівцями розкривають їхні здібності та розвивають уяву, навчають ефективних комунікацій з навколишнім світом.
Аутизм – це порушення розвитку, яке проявляється протягом перших років життя дитини і є наслідком неврологічного розладу, що позначається на функціонуванні мозку. Наразі цей термін отримав ширшу назву – розлад спектру аутизму. Розлади спектру аутизму (РАС) –це широкий спектр різних форм розладів, об’єднаних спільними характеристиками, а саме: труднощами у побудові соціальних стосунків, спілкуванні та особливою стереотипністю поведінки. І власне введення поняття спектру підкреслює, що ці характеристики можуть бути виражені дуже по-різному і що в групі таких дітей можливі дуже різні ступені важкості цього розладу.
Деякіознаки РАС, які можна помітити у дитинивід 2-х років:
- Мова не відповідає віку. Десь почуте слово чи фразу, з якою до нього звернулися, малюк автоматично багаторазово повторює. Нехтує мімікою, відсутня жестикуляція. Бувало, що дитя почало говорити, а потім перестало.
- Живе у своєму світі. Не надто цікавиться тим, що відбувається довкола. Грає сам у свої ігри. Їх часто використовує неігрові предмети. Любить незвичайні речі (палички, камінці тощо), складає їх у акуратні ряди. Не любить дотиків, обіймів, погладжувань, не дивиться у вічі чи дивиться скоса. На прохання не реагує.
- Любить дати та числа взагалі, може захопитися якоюсь однією темою. Здійснює однакові рухи (крутиться, хитається, клацає пальцями тощо), від яких його важко відволікти.
- Вимагає жити за встановленими правилами, у всьому дотримуватись певної послідовності дій. Протестує проти будь-яких змін.
- Дуже боїться гучних пронизливих звуків до того, що затискає вухах.
Якщо якась із цих рис притаманна вашій дитині, це зовсім не обов’язково аутизм. Однак потурбуватися варто та попередити свого педіатра.
Досвід багатьох країн свідчить, що чим раніше розпочато терапія аутизму, психолого-педагогічна корекція дитини, тим легші будуть прояви аутизму в дорослому віці.
60% дітей з розладами спектру аутизму, терапія яких була розпочата у віці 2-4 роки, в шкільному віці змогли займатися за програмою загальноосвітньої школи, 20% – допоміжної програмою. Майже половина (близько 44%) дітей з РСА має від середньогодо високого рівня інтелектуальні здібності.