21.04.2020р.-Вітряна віспа у дітей

Вітряна віспа – вірусне захворювання з гострим перебігом, що проявляється лихоманкою і іншими ознаками інтоксикації організму, а також появою на шкірі везикулезно-папульозного висипу.

Вітрянка є первинним проявом герпес-вірусної інфекції, що вражає переважно клітини шкіри у дітей. Клінічними проявами захворювання є: характерна сверблячий висип на шкірі і виражений інтоксикаційний синдром.

Вітряна віспа — типова дитяча інфекція, яка є в даний час одним з найпоширеніших. Дорослі люди, які не перехворіли вітрянкою в дитинстві, можуть заразитися в зрілому віці. Діагностика захворювання не становить праці, не вимагає додаткового обстеження хворого і ґрунтується на типовій клінічній картині. Лікування патології противірусну і симптоматичне. Антисептична обробка везикул необхідна для профілактики вторинного інфікування.

Механізм передачі інфекції аерозольний, що реалізується повітряно-крапельним шляхом. Вірус здатний долати великі відстані, переміщатися на сусідні поверхні і поширюватися по вентиляції.

Стовідсоткова сприйнятливість до вірусу також віспяною інфекції пояснюється його летючістю. Групу ризику складають особи, які не хворіли на вітрянку і нещеплені. Навіть скороминущі контакти з хворими людьми можуть закінчитися зараженням на вітрянку.

Симптоми вітрянки настільки характерні, що дозволяють не просто запідозрити патологію, але й поставити правильний діагноз без проведення додаткових методів дослідження.

  1. Перші ознаки вітрянки виникають не відразу. Інкубаційний період з моменту проникнення збудника в організмі до появи перших клінічних ознак, триває 15 днів. На ранній стадії в організмі хворого відбувається розмноження мікробів в клітинах епітелію органів дихання.
  2. Після розвитку вірусемії захворювання переходить у стадію появи висипань. Продромальний період починається з моменту проникнення вірусу в кров. На тілі з’являється висип, яка самостійно зникає. У дорослих захворювання проявляється болем у голові і попереку, лихоманкою.
  3. Період появи висипу проявляється регіонарним лімфаденітом і лихоманкою, що супроводжується хвилю висипань. Збільшення шийних і завушних лімфовузлів вказує на що відбувається в організмі дитини боротьбу з Varicella Zoster. Патогномонічним ознакою вітряної віспи є висип, що з’являється одночасно з початком інтоксикації. Спочатку на тілі утворюються маленькі, червоні плями, які ущільнюються, набухають і перетворюються в папули. На місці папул з часом з’являються везикули, наповнені рідиною і оточені зоною гіперемії. Везикулезная рідина містить живі мікроби і є дуже заразною. Характерно хвилеподібний перебіг періоду висипань: одні елементи висипки зникають, а інші з’являються. У хворого на тілі присутній поліморфна висипка, яка нестерпно свербить. При цьому відсутня певна локалізація. Сверблячий висип на тілі нагадує «крапельки роси». Серозний ексудат в бульбашках стає гнійним, він лопається і покривається скоринкою, яка зникає приблизно через тиждень. Якщо висипання розчісувати, не обробляти антисептиками і не дотримуватися елементарних правил особистої гігієни, відбудеться їх вторинне інфікування, і на місці пухирців утворюються пустули. Вони гояться, залишаючи після себе атрофічні шрами і рубці.
  4. Після отпадания кірочок починається період одужання. Він триває 3 тижні і супроводжується формуванням довічного імунітету. На місці пухирців залишаються темні плями, які зникають через декілька тижнів.

Фахівці без особливих зусиль ставлять діагноз, враховуючи тільки скарги хворих і дані, отримані при огляді. Аналізи призначають при розвитку ускладнень.

Лікування

Діти легко переносять вітрянку. Ускладнення у вигляді нагноєння висипу, абсцесів, гангрени, пневмонії або сепсису розвиваються у 5% хворих. Можливе ураження нирок, печінки та серця.

Легкі форми вітрянки лікують за допомогою жарознижуючих засобів і зеленки, якою змазують висип. У всіх інших випадках показано комплексне лікування захворювання, що включає етіотропну, патогенетичну і симптоматичну терапію.

Етіотропне лікування патології спрямоване на знищення вірусу, який після одужання залишається в організмі і в подальшому може викликати оперізувальний лишай. Тому проведення противірусної терапії просто необхідно. Велика частина вірусів загине або буде неактивною протягом тривалого часу.

Профілактика

  1. Фахівці рекомендують хворим харчуватися часто, невеликими порціями, виключаючи з раціону жирні м’ясні продукти та збагачуючи їх вітамінами. Показана рослинно-молочна дієта і часте перебування на свіжому повітрі.
  2. Постільний режим і рясне лужне питво показані хворим з важким перебігом патології.
  3. Висип при вітряній віспі необхідно обробляти різними зовнішніми засобами — мазями, лосьйонами, розчинами. Елементи висипу зазвичай обробляють зеленкою.
  4. Полівітаміни.

При появі у дитини хоча б одного з перерахованих нижче симптомів слід негайно викликати лікаря:

  1. Якщо температура тіла піднімається вище 37 градусів і тримається на цьому рівні протягом декількох днів,
  2. Якщо кількість і розмір висипань збільшується, вони змінюються, стають синюшними або наливаються кров’ю,
  3. Якщо висипання з’являються на слизовій оболонці порожнини рота, кон’юнктиви очей, статевих органів,
  4. Якщо з’являються кашель, нежить, кров з носа,
  5. Якщо порушується дихання, виникає пронос і блювота, сонливість, судомний синдром.

Багатьох батьків цікавить питання: чи можна купати дитину, хвору на вітрянку? Фахівці дотепер сперечаються з цього приводу. Якщо у дитини висока температура тіла, на шкірі є ранки або розвинулися ускладнення, то до стихання гострого періоду краще уникати купань. При задовільному стані дитини водні процедури необхідні. Бруду і піт, потрапляючи на висипання, спровокують додаткове нагноєння і посилять свербіж. Купатися слід в теплій воді без використання мочалки.

Якщо патологія була виявлена у дитини, яка відвідує організований колектив, необхідна його ізоляція на 7-10 днів. Він повинен залишатися вдома, щоб уникнути поширення інфекції. Діти, які перебували в контакті з хворим вітрянкою, ізолюються на три тижні. В установі оголошують карантин: не переводять вихованців в інші групи та не приймають нових дітей. Приміщення регулярно провітрюють, а дітей як можна частіше виводять на свіже повітря. Спеціальних дезінфекційних процедур не потрібно, достатньо проводити вологе прибирання. Контактних дітей постійно оглядають, проводять термометрію, персонал інструктують, встановлюють питний режим і розробляють графік кварцування.

Діти переносять вітрянку легко, тому педіатри та інфекціоністи не рекомендують ховати свою дитину від хвороби. Хворіють на вітрянку 1 раз в житті, і буде краще, якщо це трапиться в дитинстві. У дорослому віці патологія переноситься набагато важче і часто супроводжується розвитком ускладнень.

Матеріал підготувала

сестра медична старша

Яременко Світлана Миколаївна

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *