07.04.2020р. – Пішак. Б’ємо навскоси
Мета: закріпити знання дитини про шахову фігуру – пішак та способи її пересування, перетворення на іншу шахову фігуру. Пригадати правила, за якими б’є пішак, ознайомити з поняттям «взяття на проході». Продовжувати формувати вміння орієнтуватися на площині. Розвивати пам’ять, спостережливість, увагу. Виховувати любов до гри в шахи.
ШАНОВНІ БАТЬКИ!
Запропонуйте дитині пригадати та розповісти все, що вона знає про шахову фігуру ” пішак”.
- Як ходить шаховий пішак?
( Пішаки ходять тільки вперед: на одну клітинку по прямій. Але, не завжди. Якщо пішак стоїть на другій лінії, то він може не тільки піти на одне поле вперед, але і стрибнути через клітинку).
- Як пішак може перетворитися на іншу шахову фігуру? (коли пішак доходить до останнього 8 поля, на ньому він може перетворитися в будь-яку іншу шахову фігуру, крім короля)
- Як б’є пішак? Так само, як і ходить? Прямо?
(Ні, б’ють пішаки навскоси на одне поле вперед: направо чи наліво. Назад пішаки не ходять і не б’ють. Подивіться, в такому положенні білий пішак може побити будь-якого чорного пішака).
– А при ході чорних будь-який чорний пішак може побити білого пішака. Білий пішак б’є вгору, а чорні б’ють вниз.
Запам’ятайте, що пішаки ходять по вертикалі, а б’ють по діагоналі. І якщо поле перед пішаком зайняте іншою фігурою – ходу немає. До того ж йдуть пішаки тільки вперед: білі пішаки – від другої горизонталі до восьмої, а чорні пішаки – від сьомої горизонталі до першої.
Розігрування шахових комбінацій
Потрібно також пояснити дитині поняття «взяття на проході».
Поставте білого пішака на «а2», чорного – на «b4».
Правило говорить: якщо білий пішак з другої горизонталі або чорний пішак з сьомої горизонталі роблять хід через клітинку і опиняються на одній горизонталі і суміжній вертикалі з пішаком супротивника, то пішак супротивника може його побити так, як ніби був зроблений хід не через клітинку, а на одну клітину. Таким чином, у нашому прикладі, якщо білий пішак піде на полі «а4», то чорний переходить з поля «b4» на поле «а3», а білий пішак забирається з шахової дошки: 1.а4 bа!