13.04.2020р.-Втрата голосу
Втрата голосу (афонія) – це втрата людиною здатності видавати звуки. Зазвичай в цьому стані у пацієнта також спостерігається виникнення больових відчуттів в області горла і гортані. В окремих випадках розвивається параліч і спазмування голосових зв’язок.
Всередині гортані розташовані голосові зв’язки, які являють собою дві складки слизової оболонки, що покривають м’язи, хрящі. В нормальному стані вони відкриваються і закриваються плавно, утворюючи звуки внаслідок проходження крізь них повітря. Якщо зв’язки запалені, вони набрякають, що призводить до спотворення звуку. Голос пацієнта стає сиплим, хрипким, а у важких випадках – зникає зовсім.
Якщо хрипота і втрата голосу тривають довго або часто повторюються, то це може бути викликано більш серйозним захворюванням. У цьому випадку для постановки діагнозу і проведення своєчасного лікування необхідно звернутися до лор-лікаря.
У дітей деякі форми втрати голосу можуть бути дуже небезпечні, ймовірне утруднення дихання внаслідок часткового або повного перекриття повітряних шляхів запаленими тканинами.
До симптомів втрати голосу належать:
- Можливість говорити тільки пошепки;
- Фізичний чи психологічний параліч зв’язкового апарату;
- Охриплість;
- Біль у горлі;
- Спазм зв’язок;
- Потрапляння рідини або їжі в легені, утруднення при ковтанні
Причин втрати голосу:
- надмірні навантаження на голосові зв’язки, якими найчастіше страждають: лікарі, вчителі, співаки, екскурсоводи та ін;
- травми й наслідки операцій;
- інфекційно-запальні захворювання, при яких страждають ЛОР-органи;
- ендокринні та гормональні порушення;
- захворювання шлунково-кишкового тракту (фарінголарінгеальний рефлюкс);
- алергічні реакції;
- потрапляння сторонніх предметів у дихальні шляхи.
Фактори, які можуть сприяти розвитку цього симптому: переохолодження, забруднене повітря.
Найпоширенішою причиною ураження голосового апарату лікарі називають гострий ларингіт (запалення гортані). До нього призводить прийом дуже холодної або дуже гарячої їжі або води, інфекційні захворювання дихальної системи, отруєння димом або газом.Втрата голосу може наступити, якщо людина на морозі починає, скажімо, співати або кричати. Холод для голосового апарату – неприйнятний фактор.
Також заробити ларингіт можна при постійних перевантаженнях голосового апарату. На жаль, це захворювання часто є в педагогів і вважається в цьому середовищі професійним захворюванням. Як правило, голос відновлюється після лікування протягом декількох днів. Якщо голосовий апарат досить часто навантажують, то на голосових складках утворюються доброякісні пухлини: поліпи і фіброми, звані в народі «співочими вузликами». Після їх видалення голос зазвичай відновлюється.
У підлітковому віці, коли відбувається перебудова всього організму, короткочасна втрата голосу може бути у хлопчиків. У віковій період з 11 до 15 років у них йде мутація голосового апарату. І той же нервовий зрив здатний серйозно вплинути на голосовий апарат підлітка. Як і аденоїди, поліпи, хронічний нежить.
Ламання голосу в підлітка – явище звичайне, воно проходить за кілька років без лікування таблетками. Але якщо ламання затягується, а голос починає пропадати, звертайтеся до лікаря.
Діагностика
Зазвичай лікарю вистачає просто почути, як пацієнт в даний момент розмовляє, щоб встановити діагноз. Іноді потрібно детально оглянути гортань з допомогою ларингоскопа, щоб визначити, як саме рухаються голосові зв’язки.
Якщо захворювання пов’язане з фізичними причинами, лікар легко встановить афонію при огляді.
Для встановлення правильного діагнозу обов’язково необхідне ретельне виключення інших захворювань.
Лікування втрати голосу
Лікування при втраті голосу включає в себе реабілітаційні заходи, консультацію фахівців, в деяких випадках – операцію або вивчення нової техніки розмови. Важливо також лікування основного захворювання.
Якщо ви бажаєте, щоб до глибокої старості ваш голос залишався дзвінким, ставитеся дбайливо до свого голосового апарату.
Матеріал підготувала
сестра медична старша
Яременко Світлана Миколаївна