06.04.2020р.-Вальгусна деформація стопи

 

 

Зіткнувшись вперше з даною проблемою, деякі батьки покладаються на те, що дитина «переросте» недугу, інші — починають шукати шляхи вирішення проблеми ще на ранніх стадіях вальгусної деформації стоп у дітей. Так хто ж правий у цій ситуації?

Справа в тому, що викривлення ніжок в ранньому дитинстві може спричинити за собою серйозні проблеми, які будуть супроводжувати дитину все її життя. Мова йде не тільки про плоскостопість, але і про такі  ускладнення вальгусної деформації стоп у дитини, як викривлення хребта (сколіоз), вкорочення однієї кінцівки, хвороби суглобів (артрози), косолапість, деформація тазу і т. д. Тому, чим раніше буде розпочато лікування, тим сприятливіший прогноз.

Така патологія, як вальгусна деформація стопи, найчастіше проявляється у дітей, хоча може виникнути і у дорослих. Терапія, як правило, потрібна комплексна, вона включає в себе медикаменти, використання ортопедичної шини, а також спеціальні вправи для стопи при вальгусній деформації. Перед початком занять потрібна консультація фахівця, який допоможе підібрати правильні вправи і відповідно їх інтенсивність.

Вальгусна деформація стопи: причини і лікування

  Вальгусна деформація або, простою мовою, шишки на пальцях — одна з найбільш поширених патологій деформацій стопи.

Деформація виникає на великому пальці і є наслідком прогресування поперечного плоскостопості та зміщення головки першої плеснової кістки назовні. Великий палець зміщується до інших чотирьох. Патологія призводить до запалення суглобової сумки, провокує больові відчуття, призводить до порушення ходи. Причиною часто є незручне і неправильно підібране взуття, високі підбори, вузький носок. Все це призводить до поперечної плоскостопості, яка дуже часто є передумовою до розвитку таких деформацій.

Якщо деформація стійка і виражена, може знадобитися оперативне лікування, а після реабілітація. При відсутності такої необхідності використовуються спеціальні вправи, медикаменти, масаж та інші призначені лікарем заходи.

Гімнастика при вальгусной деформації стопи

Перед тим як починати виконувати гімнастику стоп при вальгусній стопі, потрібно переконатися в тому, що діагноз правильний, і пройти ряд обстежень. З метою визначення даної патології потрібно консультація ортопеда і рентген. При відсутності показань до хірургічного втручання медикаменти та вправи будуть основними заходами терапії.

Гімнастика для стоп при вальгусній деформації: як виконувати

   Вправи при вальгусній деформації стопи у дітей дають кращі результати, так як кістки у них ще не сформовані до кінця. Дорослим потрібно займатися щодня і протягом тривалого періоду. Але спорту самого по собі недостатньо. Також потрібен масаж, ванни, носіння спеціального взуття.

Гімнастика виконується на босу ногу або в шкарпетках. Якщо мова йде про деформацію у дитини, то можна використовувати чешки, які закривають тільки пальці. Також фахівці наполягають на тому, що багато залежить від психологічного настрою. Дорослим корисна попередня медитація, дитині потрібно створити гарний настрій, і не змушувати її займатися силою, а піднести вправи, як гру.

Гімнастика для вальгусних стоп у дітей може включати в себе такі вправи, виконувані 1-2 рази в день:

  • В положенні лежачи на підлозі робиться вправу «велосипед». При виконанні тримайте нижні кінцівки паралельно підлозі.
  • У положенні сидячи на підлозі робіть упор на руку позаду і випрямляйте ноги. Виконуйте згинання в гомілкостопі.
  • Аналогічне положення. Максимально розводьте пальці в різні сторони.
  • Сядьте на підлогу, схрестіть ноги по-турецьки. Зміст вправи в обережному підйомі ніг, при цьому, обидві стопи повинні бути опущені і поставлені на підлогу. При виконанні вправи вони повинні залишатися рівними. Міняйте черговість, щоб зверху виявлялася то одна, то друга нога.
  • Сядьте на стілець, випряміть ноги і утримуйте їх рівними. Близько стільця покладіть багато маленьких предметів і піднімайте їх допомогою пальців на ногах. Переносите піднятий предмет з одного місця на інше. Дана вправа допомагає зміцнити м’язи стоп і зменшити кісточки на пальцях.
  • Для усунення кісточок біля великого пальця плавно піднімайтеся на носки ніг. Обов’язково робіть це плавно, без поспіху — це допоможе досягти кращих результатів.
  • Допомагає також вивертання стопи всередину, плавне згинання і розгинання її тильної сторони.
  • Підготуйте теплу ванну для ніг, помістіть туди невеликі камінчики гальки і ходіть протягом 15 хвилин. Якщо гальки немає, можна використати горох, поки він повністю не розмокне.
  • Можна використовувати виготовлений самостійно килимок, для якого в якості начинки можна використовувати камінчики, крупу, пісок і так далі.
  • Спробуйте погладити однією ногою другу.
  • Ляжте на спину, ноги зігніть в колінах, п’яти тримайте разом, носки — нарізно. Тепер підніміть таз і ненадовго затримайтеся в такому положенні.

Вправи для вальгусних стоп у дітей рекомендується розбивати на декілька частин — це допоможе знизити навантаження на уражену область. Також фізичне навантаження рекомендується доповнити масажем.

Самомасаж

  Самомасаж повинен включати в себе розминання стоп. Він виконується у відповідності з наступною інструкцією, яка є актуальною як для дорослих, так і для дітей.Можуть використовуватися розтирання, поплескування, натискання.

  • Спочатку проводиться погладжування від зони п’ят до підколінної ямки. Зовнішню сторону литок м’яко розминають подушечками пальців, внутрішню — інтенсивно, з сильними натисканням на кісточки. Для посилення кровотоку використовуються щипки.
  • Проводяться інтенсивні розтирання підошви, а потім вона розминається шляхом нахилів в сторони.
  • Зовнішня частина стегна масажується рухами вгору, потім масажують передню частину ступні.
  • Потім стопа розминається знову, і особлива увага приділяється подушечці великого пальця.

Самомасаж можна проводити вдома самостійно, але перші сеанси рекомендується пройти у фахівця. Він підкаже кращу техніку з урахуванням ступеня розвитку деформації та індивідуальних особливостей організму. Врахуйте, що помилки в техніці можуть негативно вплинути на стан організму.

Матеріал піготувала

сестра медична старша

Яременко Світлана Миколаївна

 

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *