15.04.2020р.-Короста у дітей
Відомо багато заразних шкірних захворювань, від яких найчастіше страждають діти. До найбільш поширених відноситься короста, яка добре лікується при визначенні основних ознак на ранніх стадіях. При сильному зараженні і прогресуванні хвороби терапія ускладнюється, тому важливо вчасно розпізнати захворювання і звернутися за допомогою до дерматолога.
Збудник корости та його особливості
Захворювання виникає через впровадження під шкіру паразита – коростяного кліща (зудня). Хвороба заразна і поширюється швидко, оскільки коростяний кліщ вже через 15-20 хв. виявляється під шкірою людини. Розміри паразит має невеликі: самка – 0,5 см, самець в 2 рази менше.
Парування дорослих особин відбувається зовні на шкірному епідермісі, після чого самці гинуть, а самки проникають в шкіру, роблячи в ній ходи і відкладаючи яйця. Оскільки ходи розташовані неглибоко під шкірою, то зовні вони схожі на невеликі подряпини. Найбільш активний спосіб життя кліщі ведуть у вечірні години, саме в цей час людина відчуває неприємні відчуття у вигляді свербежу.
Пересуваються зудні під шкірою зі швидкістю до 1 мм на добу. По поверхні долають відстань до 3 см в хвилину. Захворювання, яке на медичній мові називається скабіес, підтримують виключно самки.
У новонароджених захворювання виявляється тільки в тому випадку, якщо короста є у батьків і близьких людей. Інкубаційний період починається з моменту потрапляння паразита на шкіру і триває до прояву перших ознак хвороби. Його часовий проміжок значно відрізняється і залежить від багатьох факторів.
Перші ознаки стають помітні лише через 2 тижні або місяць, коли організм починає реагувати на продукти життєдіяльності (токсини) паразитів. Але якщо на шкіру потрапляє багато кліщів, то тривалість інкубаційного періоду значно скорочується. Коли зараження відбувається повторно, досить 24 годин, щоб імунна система відреагувала на впровадження паразита.
Шляхи зараження коростяним зуднем
У більшості випадків паразит передається при тісному контакті з шкірою вже зараженої людини. Хвороба прогресує в дитячих колективах, де умови не відповідають санітарно-гігієнічним нормам. У рідкісних випадках можна «підхопити» кліща від предметів побуту, дитячих іграшок або через постільну білизну.Короста у дітей швидко поширюється, оскільки вони постійно контактують один з одним і мають ніжну шкіру.
Поширенню сприяють:
- на поверхні шкіри невеликі ранки або мікротріщини;
- патології крові або судин;
- різні інфекційні захворювання;
- погане харчування;
- слабка імунна система.
Паразитувати коростяний кліщ може на будь-якій стадії розвитку, але відразу вилікуватися при сильному зараженні непросто, тому батькам важливо знати основні ознаки паразитарної хвороби.
Як розпізнати захворювання
Кліщ дуже швидко поширюється по тілу дитини. Спочатку між пальцями на руках з’являються горбки, де самка робить кладку яєць. Вона прогризає вихід на поверхню для личинки, і ці місця починають сильно свербіти. Розчісуючи їх, дитина допомагає паразиту швидше розселитися під шкірою.На ліктьових згинах і між пальчиками з’являються сильні расчеси.
До перших симптомів захворювання відносять:
- виникнення висипу, схожого на кропив’янку;
- зміна нігтьової пластини: вона стає товстою і більш пухкою;
- наявність коростяних ходів у вигляді подряпин по всьому тілу, навіть на шкірі голови.
Якщо є підозра на скабіес, то без допомоги лікаря-дерматолога не обійтися. Тільки він призначає лікування, яке відрізняється від терапії дорослих людей. При цьому обов’язкові профілактичні заходи для всіх членів сім’ї.
Діагностувати коросту на початкових стадіях складно, оскільки для дітей характерні алергії, дерматити, пітниця, які по своїм проявам схожі на скабіес. Без правильної діагностики та лікування можуть виникнути серйозні ускладнення.
Діти старшого віку скаржаться на сильний свербіж в різних частинах тіла, який сильно дратує в нічний час і після гарячої ванни. При уважному огляді на тілі видно коростяні ходи у вигляді вузьких і звивистих ліній.
Дитяча короста на початковому етапі проявляється у вигляді висипань у пахвовій області, на ліктьових згинах, долонях і сідницях, голові і навіть на підошві ступні. Але після первинних ознак можливі і вторинні – розвиток інфекцій або хронічний перебіг хвороби.
Найбільш характерний симптом – це сильний свербіж. Не завжди розуміючи, що відбувається, хворий розчісує місця ураження або приймає ванну, щоб зменшити неприємні відчуття. Але це приводить не тільки до їх посилення, але і вторинного зараження.
На всі види корости організм виробляє антитіла, оскільки виявляє чужорідні білки, виділювані зуднями. Звідси висипання, почервоніння на шкірі, слабкий свербіж. Розчісуючи запалені місця, дитина вносить інфекцію, яка частіше представлена бактеріями: стафілококами і стрептококами.
Вогнище запалення виникає як захисна реакція шкіри на паразита. Вони оточують місце виходу кліща на поверхню захисним інфільтратом, який складається з що знаходяться в крові лейкоцитів, лімфоцитів, еозинофілів.
Діагностування
Зазвичай для діагностики достатньо уважно оглянути шкірні покриви дитини.
Клінічні прояви корости:
- наявність коростяних ходів;
- висипання на шкірі та свербіж;
- кров’янисті кірочки в місцях розчісування.
Лікувальні заходи при наявності корости у дітей
В ході лікування недостатньо використовувати тільки лікарські препарати. Щоб уникнути повторного зараження, необхідно провести комплекс заходів:
- обов’язково лікувати всіх членів сім’ї;
- періодично проводити обробку рук і ніжні ділянки шкіри антисептиками;
- коротко стригти нігті;
- ввести штучний карантин протягом 10 днів;
- робити обробку (кип’ятіння і прасування) постільної і натільної білизни і будь-яких тканинних поверхонь.
Способи профілактики
Будь-яке захворювання легше запобігти, ніж лікувати, тому профілактичних заходів потрібно приділяти першорядне увагу. Вони включають в себе наступні заходи:
- Своєчасне виявлення зараженого та оголошення карантину у шкільному або дошкільному закладі. Хвору дитину при цьому ізолюють.
- Ранковий огляд шкіру дитини, що в обов’язковому порядку проводиться у дитячих садках і групах дошкільної освіти.
- Термічна обробка білизни та одягу, обробка дезинфікуючими засобами іграшок, щоб попередити нове зараження.
- Вплив низькими (негативними) температурами на білизну або одяг (пакети з речами взимку виносять на балкон).
Щоб уникнути рецидиву або повторного зараження, після карантину лікар-дерматолог оглядає дітей і проводить контрольні аналізи в дошкільних установах.
При підозрі на коросту у дитини слід якомога швидше звернутися до лікаря. Хвороба добре піддається лікуванню на ранніх стадіях і важко лікується, якщо кліщі на тілі встигли розмножитися. Запущені форми ведуть до ускладнення і виникнення нових хвороб, які вимагають тривалої медикаментозної терапії.
Матеріал підготувала
сестра медична старша
Яременко Світлана Миколаївна