16.04.2020р.-В дитини ангіна – симптоми, причини та лікування

Ангіна в дітей (гострий тонзиліт) – це інфекційно-алергічне захворювання, при якому запалюються піднебінні мигдалини.

   Ангіною називають гостре запалення лімфоїдної тканини глоткових (частіше піднебінних) мигдаликів в дитини, яке має інфекційно-алергічний характер. Це захворювання в дітей протікає з високою лихоманкою, вираженими ознаками інтоксикації, болем при ковтанні, збільшенням підщелепних та шийних лімфовузлів, гнійним нальотом на мигдалинах. 

Симптоми ангіни в дитини

Ангіна в дитини протікає важче, ніж у дорослих людей. Вона супроводжується високою температурою, вираженою інтоксикацією, частими ускладненнями. В дітей можливий послідовний перехід однієї форми ангіни в іншу (катаральної в фолікулярну, потім в лакунарну) або ж перебіг захворювання є не прогресуючим.

Для катаральної ангіни характерним є гострий початок з відчуттям першіння, печії, сухості та болі в горлі, яка посилюється при ковтанні. Температура тіла підвищується до 38-39 градусів, дитина стає млявою, скаржиться на нездужання та головний біль. Язик стає сухим та покривається білястим нальотом, лімфовузли можуть незначно збільшитись та злегка поболювати. Катаральна ангіна у дітей зазвичай триває 5-7 днів.

При фолікулярній ангіні ознаки інтоксикації (слабкість, апатія, відсутність апетиту, артралгія, головний біль) є яскраво вираженими. Може з’явитись сильна лихоманка з блювотою, затьмаренням свідомості, судомами. Типовим є сильний біль у горлі, нерідко з іррадіацією в вуха, що змушує дитину відмовлятися від їжі та напоїв. Симптоми фолікулярної ангіни в дітей наростають протягом двох діб, а на 3-4 день настає покращення, що пов’язане з очищенням поверхні мигдалин. Тим не менше, біль при ковтанні зберігається ще не менше 2-3 діб. Повне одужання дитини настає через 7-10 днів.

Лакунарна ангіна в дитини також протікає з важким інтоксикаційним синдромом. Внаслідок набряклості та інфільтрації мигдалин і м’якого піднебіння дитині важко відкрити рот. При цьому її мова набуває невиразного звучання, голос стає гугнявим. Діти скаржаться на виражений біль в горлі та неприємний присмак в роті. Місцеві лімфовузли збільшуються та викликають болісні відчуття при поворотах голови. Перебіг лакунарної ангіни в дітей становить 10-14 днів.

Вірусні ангіни в дітей часто поєднуються з такими захворюваннями, як ринітстоматиткон’юнктивіт, діарея.

Найбільш частими ускладненнями стрептококової ангіни є ревматичний ендокардит, неспецифічний поліартрит, гломерулонефрит та заглотковий абсцес. Герпетична ангіна в дитини може ускладнитись серозним менінгітом.

Лікування ангіни в дітей

Легкі та середньої важкості форми ангіни в дітей лікуються амбулаторно, а при важкій формі ангіни може знадобитися госпіталізація в інфекційне відділення.

При лікуванні ангіни в дитини важливо дотримуватись режиму та спокою. Хвору дитину слід ізолювати та забезпечити індивідуальними предметами догляду (посудом, рушниками і т.п.). Також необхідно організувати дієтичне харчування та достатню кількість напоїв.

При бактеріальній ангіні призначається системна протимікробна терапія препаратами, до яких чутливий збудник. 

Важливе місце займає місцеве лікування: полоскання горла. 

Профілактика ангіни

 При своєчасному і повному лікуванні ангіна закінчується реконвалесценцією. В інших випадках ймовірний перехід в хронічний тонзиліт, розвиток місцевих або загальних ускладнень.

Профілактика ангіни в діток вимагає обмеження контакту з інфекційними хворими, підвищення загальної резистентності, санації гнійних вогнищ, забезпечення повноцінного вітамінізованого харчування.

Матеріал підготувала

сестра медична старша

Яковченко Ірина Іванівна

 

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *