17.04.2020р.-Кон’юнктивіт
Кон’юнктивіт – запалення кон’юнктиви (зовнішньої прозорої оболонки ока), яке супроводжується гіперемією та набряком. Найчастіше запальний процес поширюється на обидва ока. Ознаки кон’юнктивіту варіюються залежно від причини. Патологія є поширеною і трапляється у дітей будь-яких вікових груп.
Основні причини кон’юнктивіту:
- аденовіруси: якщо у дитини, окрім запалення кон’юнктиви, є симптоми ГРВІ, то, швидше за все, діагностують вірусний кон’юнктивіт 50% захворювань у дітей викликані саме аденовірусами;
- бактерії: густі виділення жовтого чи сірого кольору, набухання та злипання повік свідчать про те, що у дитини – бактеріальний кон’юнктивіт. Зазвичай збудниками є стафілококи, стрептококи, пневмококи, гонококи, гемофільна паличка.
- алергени: свербіж, набряк, почервоніння, водянисті виділення з очей та носа свідчать про те, що запалення викликали алергогенні подразники (пил, пилок, дим, хлорована вода та інші);
- вірус герпесу: останнім часом стали частіше траплятись кон’юнктивіти у дітей, при яких на краях повік з’являються везикули та пустули.
Причиною кон’юнктивіту можуть бути механічні подразники: чужорідні тіла, хімічні агенти, ультрафіолетове випромінювання.
Симптоми кон’юнктивіту у дітей
Запалення кон’юнктиви супроводжується:
- гіперемією (почервонінням) фіброзної оболонки очей;
- точковими крововиливами під кон’юнктиву;
- набряком повік;
- водянистими чи слизово-в’язкими виділеннями з очей;
- відчуттям «піщаного пилу» в очах;
- пульсуючим(ниючим) болем, різзю, печією;
- свербежем;
- чутливістю до світла;
- сльозотечею;
- точковими епітеліальними ерозіями;
- нечітким зором.
Алергічний кон’юнктивіт зазвичай супроводжується симптомами сінної лихоманки: чханням, першінням у горлі, нежиттю. Хворі скаржаться на нестерпний свербіж, слизові виділення. Спостерігається гіперплазія сосочків, на віях утворюються скупчення густого слизу. Гнійний кон’юнктивіт може перебігати з підвищеною температурою, болем у горлі, гнійними виділеннями у великій кількості.
За клінічним перебігом розрізняють гострі та хронічні кон’юнктивіти. Для перших характерним є швидкий розвиток симптоматики: набряк, гіперемія, виділення з очей. При хронічному перебігу клінічна картина згладжена, захворювання перебігає в’яло.
Діагноз «кон’юнктивіт» ставлять після візуального обстеження ока дитини і посіву з кон’юнктиви на патогенну мікрофлору. Якщо етіологія не очевидна, підозрюють можливість механічного подразнення. Доволі часто присутність чужорідного тіла може маскувати кон’юнктивіт.
Профілактика
Уникнути або усунути симптоми кон’юнктивіту, можна, дотримуючись певних правил:
- Забезпечити очам захист від бруду, пилу, пилку, а також потрапляння будь-яких частинок, що подразнюють око.
- Відкласти на час кон’юнктивіту щоденне носіння контактних лінз, замінити їх на цей період стандартними окулярами з діоптріями.
- Не давати користуватися своїми предметами туалету іншим людям.
- Якщо на кон’юнктивіт хвора дитина — ретельно мийте руки з милом перед і після догляду за нею.
- Якомога частіше прати постільну білизну, на якій спите, особливо наволочки, які безпосередньо можуть стикатися з повіками.
- Можливе використання очних крапель «штучні сльози», які продаються без рецепту. Ці краплі полегшуються такі симптоми як свербіж, набряк очей, печіння, відчуття, що очі сльозяться. Але будь-які інші краплі, без призначення лікаря застосовувати не рекомендується, оскільки вони можуть викликати подразнення.
- Крім того, дуже важливо пам’ятати, що якщо кон’юнктивіт проявився на одному оці, не можна використовувати для здорового ока краплі з тієї ж ємності, що і для хворого. Ледве відчутного торкання буде достатньо, щоб бактерії або віруси потрапили через флакончик до здорового ока.
Лікування кон’юнктивіту у дітей
При появі будь-яких змін в оці дитини слід проконсультуватись в окуліста. Симптоми кон’юнктивіту у дітей схожі із симптомами при інших патологіях очей, тому потрібна диференційна діагностика, аби виключити глибші запальні захворювання чи наявність чужорідного тіла.
Лікування кон’юнктивіту у дітей варіюється залежно від етіології. Специфічної терапії вірусного кон’юнктивіту немає, тому медикаменти не призначають. Зазвичай запалення кон’юнктиви минає самостійно впродовж одного-трьох тижнів. Необхідний лише гігієнічний туалет очей. Лікар інформує батьків маленького пацієнта про контагіозність (заразність) захворювання і заходи перестороги: не дозволяти дитині чіпати очі руками, утримуватись від контакту з іншими дітьми, користуватись індивідуальним рушником тощо.
При алергічному кон’юнктивіті бажано виявити алерген, аби дитина уникала контакту з ним. Полегшити стан дитини може холодний компрес. Медикаментозну терапію здійснюють за схемою, призначеною лікарем-офтальмологом.
Терапія бактеріального кон’юнктивіту залежить від виявленої мікрофлори.
Самолікування чи порушення схеми прийому ліків, визначеної лікарем, загрожує переходом гострого кон’юнктивіту у хронічний. Найпоширеніше ускладнення кон’юнктивіту – кератит (запалення рогівки). Своєчасне звернення до лікаря і строге виконання всіх рекомендацій – запорука здоров’я очей дитини.
Матеріал підготувала
сестра медична старша
Яременко Світлана Миколаївна