17.04.2020р.-Кон’юнктивіт

Кон’юнктивіт – запалення кон’юнктиви (зовнішньої прозорої оболонки ока), яке супроводжується гіперемією та набряком. Найчастіше запальний процес поширюється на обидва ока. Ознаки кон’юнктивіту варіюються залежно від причини. Патологія є поширеною і трапляється у дітей будь-яких вікових груп.

Основні причини кон’юнктивіту:

• аденовіруси: якщо у дитини, окрім запалення кон’юнктиви, є симптоми ГРВІ, то, швидше за все, діагностують вірусний кон’юнктивіт 50% захворювань у дітей викликані саме аденовірусами;
  • бактерії: густі виділення жовтого чи сірого кольору, набухання та злипання повік свідчать про те, що у дитини – бактеріальний кон’юнктивіт. Зазвичай збудниками є стафілококи, стрептококи, пневмококи, гонококи, гемофільна паличка.
  • алергени: свербіж, набряк, почервоніння, водянисті виділення з очей та носа свідчать про те, що запалення викликали алергогенні подразники (пил, пилок, дим, хлорована вода та інші);
  • вірус герпесу: останнім часом стали частіше траплятись кон’юнктивіти у дітей, при яких на краях повік з’являються везикули та пустули.

Причиною кон’юнктивіту можуть бути механічні подразники: чужорідні тіла, хімічні агенти, ультрафіолетове випромінювання.

Симптоми кон’юнктивіту у дітей

Запалення кон’юнктиви супроводжується:

• гіперемією (почервонінням) фіброзної оболонки очей;
  • точковими крововиливами під кон’юнктиву;
  • набряком повік;
  • водянистими чи слизово-в’язкими виділеннями з очей;
  • відчуттям «піщаного пилу» в очах;
  • пульсуючим(ниючим) болем, різзю, печією;
  • свербежем;
  • чутливістю до світла;
  • сльозотечею;
  • точковими епітеліальними ерозіями;
  • нечітким зором.

Алергічний кон’юнктивіт зазвичай супроводжується симптомами сінної лихоманки: чханням, першінням у горлі, нежиттю. Хворі скаржаться на нестерпний свербіж, слизові виділення. Спостерігається гіперплазія сосочків, на віях утворюються скупчення густого слизу. Гнійний кон’юнктивіт може перебігати з підвищеною температурою, болем у горлі, гнійними виділеннями у великій кількості.

За клінічним перебігом розрізняють гострі та хронічні кон’юнктивіти. Для перших характерним є швидкий розвиток симптоматики: набряк, гіперемія, виділення з очей. При хронічному перебігу клінічна картина згладжена, захворювання перебігає в’яло.

Діагноз «кон’юнктивіт» ставлять після візуального обстеження ока дитини і посіву з кон’юнктиви на патогенну мікрофлору. Якщо етіологія не очевидна, підозрюють можливість механічного подразнення. Доволі часто присутність чужорідного тіла може маскувати кон’юнктивіт.

Профілактика

Уникнути або усунути симптоми кон’юнктивіту, можна, дотримуючись певних правил:

• Забезпечити очам захист від бруду, пилу, пилку, а також потрапляння будь-яких частинок, що подразнюють око.
  • Відкласти на час кон’юнктивіту щоденне носіння контактних лінз, замінити їх на цей період стандартними окулярами з діоптріями.
  • Не давати користуватися своїми предметами туалету іншим людям.
  • Якщо на кон’юнктивіт хвора дитина — ретельно мийте руки з милом перед і після догляду за нею.
  • Якомога частіше прати постільну білизну, на якій спите, особливо наволочки, які безпосередньо можуть стикатися з повіками.
  • Можливе використання очних крапель «штучні сльози», які продаються без рецепту. Ці краплі полегшуються такі симптоми як свербіж, набряк очей, печіння, відчуття, що очі сльозяться. Але будь-які інші краплі, без призначення лікаря застосовувати не рекомендується, оскільки вони можуть викликати подразнення.
  • Крім того, дуже важливо пам’ятати, що якщо кон’юнктивіт проявився на одному оці, не можна використовувати для здорового ока краплі з тієї ж ємності, що і для хворого. Ледве відчутного торкання буде достатньо, щоб бактерії або віруси потрапили через флакончик до здорового ока.

Лікування кон’юнктивіту у дітей

При появі будь-яких змін в оці дитини слід проконсультуватись в окуліста. Симптоми кон’юнктивіту у дітей схожі із симптомами при інших патологіях очей, тому потрібна диференційна діагностика, аби виключити глибші запальні захворювання чи наявність чужорідного тіла.

Лікування кон’юнктивіту у дітей варіюється залежно від етіології. Специфічної терапії вірусного кон’юнктивіту немає, тому медикаменти не призначають. Зазвичай запалення кон’юнктиви минає самостійно впродовж одного-трьох тижнів. Необхідний лише гігієнічний туалет очей. Лікар інформує батьків маленького пацієнта про контагіозність (заразність) захворювання і заходи перестороги: не дозволяти дитині чіпати очі руками, утримуватись від контакту з іншими дітьми, користуватись індивідуальним рушником тощо.

При алергічному кон’юнктивіті бажано виявити алерген, аби дитина уникала контакту з ним. Полегшити стан дитини може холодний компрес. Медикаментозну терапію здійснюють за схемою, призначеною лікарем-офтальмологом.

Терапія бактеріального кон’юнктивіту залежить від виявленої мікрофлори.

Самолікування чи порушення схеми прийому ліків, визначеної лікарем, загрожує переходом гострого кон’юнктивіту у хронічний. Найпоширеніше ускладнення кон’юнктивіту – кератит (запалення рогівки). Своєчасне звернення до лікаря і строге виконання всіх рекомендацій – запорука здоров’я очей дитини.

Матеріал підготувала

сестра медична старша