23.04.2020р.-Поліомієліт

Поліомієліт (спинальный дитячий параліч) – гостре вірусне захворювання, що вражає нервову систему (переважно сіра речовина спинного мозку). Крім цього можуть виникати запальні явища в слизовій оболонці кишечника й носоглотки. Поліомієліт уважається дитячою хворобою, але занедужати можуть і дорослі, причому в них захворювання протікає дуже важко.

Джерело інфекції – хвора людина. Найчастіше поліомієлітом хворіють діти у віці до 10 років, причому більш половини випадків захворювання припадає на дітей молодше 4 років.Інфекція передається фекально-оральным шляхом, рідше –повітряно-краплинним.

Симптоми поліомієліту

1)підвищення температури;

2)порушення дефекації;

3)пітливість;

4)слабкість;

5)біль в м’язах;

6)висип;

7)порушення сечовипускання;

8)задишка (аж до задухи);

9)коливання артеріального тиску;

10)ознаки міокардиту;

11)парези;

12)паралічі;

13)порушення голосу й акту ковтання;

14)параліч мімічних м’язів;

15)нежить, почервоніння горла та інші.

Ускладнення

Особливо часто ускладнення виникають при перенесенні спінальної форми інфекції. Деякі з них проходять з часом самостійно, інші – залишаються на все життя та можуть бути причиною інвалідизації. Дитина (або дорослий) може залишитися кульгавою, втратити рухову функціональність рук, ніг або страждати від проявів ураження лицьового нерва та черепно-мозкових нервів. Нерідко, через порушення ковтання, розвивається аспіраційна пневмонія. Через тривалий постільний режим можливий розвиток застійного запалення легенів,  та інфекцій сечових шляхів.

Профілактика поліомієліту:

1)обов’язкова вакцинація дітей;

2)ретельне дотримання особистої гігієни;

3)своєчасне лікування патологій імунної системи;

4)злагоджена робота органів епідеміологічного нагляду;

5)обов’язкова госпіталізація та ізоляція хворих на 21-40 днів;

6)введення карантину на 15-21 день та проведення дезінфекції в осередках інфекції;

7)правильна організація раціонального харчування.

У вогнищі інфекції проводяться санітарно-гігієнічні заходи: дезінфекція приміщення, посуду, іграшок, постільної білизни й інших предметів, які можуть бути заражені. Діти, що контактували із захворілим, перебувають на карантині від 15 днів до 3 тижнів.

Лікування

Госпіталізація при цьому захворюванні є обов’язковою в будь-яких випадках. У гострому періоді (2-3 тижні) хворий повинен дотримуватися постільного режиму. Після повного одужання рекомендовано гуляти на вулиці, поступово розширюючи активність. При високому ризику ускладнень постільний режим повинен бути більш тривалим та суворим. Тривалість цього періоду краще уточнити у лікаря.

Специфічних противірусних препаратів для боротьби з поліовірусом немає. Лікування поліомієліту полягає в симптоматичній терапії.

Після лікування поліомієліту, що протікає у важкій формі або з ускладненнями, хворому приблизно через 4-6 тижнів хвороби призначається курс реабілітації. Він полягає в проведенні процедур фізіотерапіїмасажу та ЛФК. В особливо важких випадках може бути рекомендоване спостереження в ортопеда або хірургічне лікування. Підтримувальний результат реабілітації досягається за допомогою санаторно-курортного лікування.

Роль вакцинації від полімієліту у захисті від найтяжчого захворювання важко переоцінити.Багато ж батьків відмовляються від вакцинації від поліомієліту, боячись розвитку в дитини ускладнень. Перед тем, як підписати відмову від щеплення, необхідно зважити всі « за» і « проти», оскільки відмовляючись від вакцинації, батьки залишають дитину без захисту від найнебезпечнішого захворювання..

Матеріал підготувала

сестра медична старша

Яковченко Ірина Іванівна

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *