27.04.2020р.-Особливості кліщового енцефаліту

 

Кліщовий  енцефаліт – досить серйозне захворювання, яке уражає периферичну і центральну нервову систему. Його назва пояснюється переносником інфекції – кліщем. Недуга характеризується швидким перебігом і тяжкими ускладненнями, які можуть призвести до повного паралічу і навіть летального результату. А тому так важливо вчасно дізнатися певний мінімум інформації про кліщовий енцефаліт, симптоми, лікування захворювання.

Починається він всього лише з маленького укусу. Кліщі, які можуть переносити вірус, поділяються на два види. Перший з них може бути небезпечний тільки навесні або раннім літом, а другий – і в другій половині року. Найбільш активними кліщі стають ранньою весною, тільки прокинувшись. Згідно зі статистикою спалах захворюваності різко знижується в кінці літа.

Зараження відбувається, коли кліщ падає з гілок дерев на волосся або заповзає під одяг по ногах і, знайшовши ніжну шкіру, кусає людину. Найчастіше він вибирає зону під колінами або на згинах ліктів, в пахвовій або паховій ділянках, на шиї або грудях, а також під волоссям.

Присмоктавшись, кліщ починає активно пити кров, уприскуючи при цьому знеболювальну речовину в рану. Саме це пояснює той факт, що укуси кліщів часто залишаються довго непоміченими. Людина зазвичай звертає увагу на комаху, коли вона вже збільшилася в розмірах і набралася крові. Кліщ, що повністю наївся, може збільшитися в розмірах до 120 разів.

Крім укусу кліща, є ще кілька способів зараження цією недугою. Один з них – споживання продуктів харчування (наприклад, молока) від хворої корови або кози.

Які симптоми кліщового енцефаліту і як перебігає це захворювання?

Інкубаційний період хвороби найчастіше складає пару тижнів, але іноді може збільшуватися до місяця або скорочуватися до декількох діб.

Симптоматика:

– Різке підвищення температури тіла, ломота, головний біль, виражена слабкість і загальна інтоксикація організму. Цей період може тривати до двох тижнів.

– Відчуття слабкості в кінцівках і шийних м’язах, оніміння шиї та обличчя.

– Поява почервоніння і набряклості в ділянці грудей, шиї й обличчя, а також слизових оболонок горла та рота.

– Ломота у всьому тілі, болючі відчуття в суглобах і кінцівках.

– Порушення і сплутаність, а іноді й втрата свідомості, поява галюцинацій і марення, стан коми.

– Порушення слуху і втрата чутливості на деяких ділянках шкіри.

– Болючість деяких м’язових груп.

– Епілептичні напади.

– Порушення орієнтування в часі.

– Параліч або груп м’язів, або всього тіла.

Кліщовий енцефаліт може мати стерті симптоми і виявлятися, вже розвинувшись в організмі в повну силу. Крім того, його перебіг може бути хвилеподібним – видиме полегшення може різко помінятися на кризовий стан і в лічені терміни призвести до паралічу.

З метою попередження нападу кліщів при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:

– одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;

– проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям;

– звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 ммісце для привалів, нічного сну на природі;

– вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

– якщо разом з вами на природі перебував ваш собака – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;

– використовувати для захисту від кліщів ефективні засоби, що їх відлякують. Їх наносять на відкриті частини тіла (крім обличчя) і на одяг.

Лікування кліщового енцефаліту проходить в клініці методами інтенсивної терапії

Необхідна госпіталізація в інфекційне відділення та постійний моніторинг стану. Лікування передбачає прийом антибіотиків, а також противірусних препаратів. Якщо вас укусив кліщ – варто негайно звертатися до лікаря для введення імуноглобуліну. Він може захистити вас від інфікування, якщо після укусу пройшло не більше доби.

Специфічна профілактика кліщового енцефаліту здійснюється за допомогою інактивованих вакцин. Термінову (через 24 години від моменту введення) профілактику здійснюють за допомогою одноразового введення імуноглобуліну, що забезпечує захист до 1 місяця.

Першочергове значення в профілактиці хвороб, що передаються кліщами, є завчасне планування туристичних поїздок на території країни та за її межами, проведення специфічної профілактики, заходів особистого захисту населення від нападу кліщів.

 

Матеріал підготувавала

сестра медична старша

Яковченко Ірина Іванівна 

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *