02.04.2020р.-Локаворство-не тільки смачно, але й корисно

Локаворство (з англ. local – «місцевий» і лат. vorare – «їсти») – це, по суті, класичне харчування за географічним принципом. Прибічники цього руху вживають у їжу виключно продукти місцевого виробництва, в ідеалі – що виросли чи були здобуті в радіусі 150 км від їхньої домівки – але це, можна сказати, локаворство puro, коли продукти з огороду одразу потрапляють у салат. Однак локавором може себе вважати і той, хто в цілому дотримується принципу сезонності і харчується продуктами, що ростуть на території його країни чи регіональної полоси. Головне – ніяких голландських яблук, турецької моркви чи єгипетської картоплі.

   Плюси для здоров’я

     При такому підході до харчування відпадає необхідність додавати у продукти консерванти та інші речовини, що подовжують строк придатності і покращують їх зовнішній вигляд. А принцип сезонності, що лежить в основі локаворства, дає можливість відмовитись від вживання ненатуральних продуктів, які були вирощені за технологіями генної інженерії. Важливо також враховувати, що багато привізних фруктів знімають з гілок ще нестиглими, щоб вони дозріли в дорозі – а це не може не позначитись на їхніх смакових і поживних якостях. До того ж, лікарі і дієтологи в один голос стверджують, що їжа, яку виростили в середовищі нашого проживання, є більш корисною і легкою для засвоєння, ніж заморські делікатеси.

Плюси для екології

    Локаворство робить свій вклад у збереження чистоти навколишнього середовища: на транспортування місцевих продуктів йде набагато менше пального, а отже в атмосферу потрапляє менше вихлопів, ніж при довготривалому транспортуванні.

Плюси для смаку

 Сезонність – це слідування природному циклу природи, воно передбачає, що восени на столі мають з’являтися горіхи, груші, яблука, сливи, гарбуз та селера, взимку – різноманітні крупи, квашена капуста, редька, буряк, обліпиха, а також соління, варення і сухофрукти, восени – різноманітна зелень, салати і редиска, а влітку – свіжі фрукти, ягоди та овочі, особливо патисони, спаржа, тощо. «Гумові» помідори та огірки із супермаркету взимку не принесуть вам жодного задоволення. А от продукти, подані до столу в сезон – стануть справжнім феєрверком смаків та ароматів. Не забувайте експериментувати на кухні. Безліч наймодніших страв можна приготувати із найпростіших продуктів: так, смузі можна готувати і з моркви, і з селери, і з буряку. А з гарбуза чи зеленого горошку вийде яскравий суп-пюре.

Поради для локавора-початківця

  1. Балувати себе корисними продуктами можна весь рік, якщо підготуватися заздалегідь: заморозьте ягоди, засушіть трави – і тоді навіть взимку ви зможете себе порадувати вітамінами і ласощами.

Перестаньте купувати «гумові» овочі та фрукти. Якщо нестерпно хочеться помідорів, придбайте помідори-чері – вони встигають дозріти без парників навіть в умовах європейської зими. Можете спробувати вирощувати їх у себе на підвіконні. Почніть з найпростішого – кріп, петрушка та цибуля прекрасно ростуть у горщиках, тому ви зможете радувати свою родину свіжою зеленню весь рік. Не обов’язково повністю змінювати свої харчові звички, щоб стати здоровішим і отримувати більше задоволення від їжі. Просто станьте трохи гурманом.

Матеріал підготувала

сестра медична старша

Яковченко Ірина Іванівна

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *