06.04.2020р.-Спорт для дитини. Як зробити правильний вибір?
В здоровому тілі здоровий дух! Мало хто буде заперечувати правдивість цієї приказки, адже психічне здоров’я дуже тісно пов’язане зі здоров’ям фізичним, яке закладається ще з моменту зачаття і продовжує розвиватися і зміцнюватися аж до досягнення людиною дорослого віку. Правильне харчування, загартовування, високий рівень активності — все це цеглинки в фундаменті міцного здоров’я. Якщо з харчуванням і загартовуванням все досить зрозуміло — ніякого фастфуду, більше овочів, фруктів, прогулянок на свіжому повітрі і обливань прохолодною водою, то з фізичною активністю виникає питання: як забезпечити її завантаженій навчанням дитині?
У нашій країні відповідь на питання про додаткову фізичну активность для дитини також очевидно — необхідно віддати його в одну із спортивних секцій. Вибір їх дуже великий: від приватних гуртків в сусідньому будинку до шкіл Олімпійського резерву. Видів спорту, якими вони пропонують зайнятися, також безліч. Перш ніж віддати дитину в конкретну секцію на певний вид спорту, потрібно провести ретельну підготовчу роботу.
З чого почати?
Перш за все потрібно відвідати лікаря (фахівця з лікувальної фізкультури або педіатра), щоб обстежити дитину і зрозуміти, чи є якісь протипоказання до заняття будь-якими видами спорту.
Наприклад, дитині, яка страждає від плоскостопості, вкрай небажано займатися бігом, однак йому прекрасно підійде плавання — саме про це і повідомить лікар.
Наступний етап — з’ясування побажань дитини. Деякі діти буквально марять певним видом спорту і, за відсутності заборони від лікаря, можуть сміливо йти в присвячену йому секцію. Інші ще не знають, чим хотіли б зайнятися, і допомогти їм зробити вибір — завдання батьків. Вкрай важливо дати дитині правильну підказку. Для цього потрібно відповісти на ряд питань:
- Який це має бути спорт — індивідуальний або командний? Самодостатньому малюкові, не має потреби в компанії, швидше підійде фехтування, біатлон або стрибки в воду, а ось відкритому й товариському — футбол або волейбол. Маленький агресор, можливо, доб’ється успіхів у хокеї, а заодно залишить на льоду всю свою негативну енергію і стане набагато спокійнішим в школі і вдома.
- Якого рівня повинна бути секція? Тут все залежить від фізичних можливостей самої дитини, а також від кількості вільного часу у його батьків. Повненьку малорухливу дівчинку краще віддати в гурток при районному палаці творчості, де вона буде займатися разом з іншими дітьми, які не прагнуть поставити олімпійські рекорди, тоді як витривалого хлопчика — в дитячо-юнацьку спортивну школу олімпійського резерву. Об’єктивно треба оцінити і власні можливості: в звичайних гуртках заняття проходять 2-3 рази на тиждень і тривають приблизно годину, а в професійних школах — 5-6 разів по 1,5-3 години на початковому етапі.
- Наскільки коштовний спорт сім’я може собі дозволити? Ні для кого не секрет, що заняття професійним спортом коштують недешево, проте очевидно, що заняття великим тенісом, хокеєм або фігурним катанням коштуватимуть в кілька разів дорожче тренувань з пінг-понгу, так само, як і необхідна форма або спорядження.
Давши собі чіткі відповіді на ці питання і оцінивши сили, свої і дитини, можна продовжити вибирати вже з конкретних видів спорту.
Вибір найбільш гідного виду спорту
Водні види спорту: плавання, водне поло, синхронне плавання. Опрацьовуються м’язи плечового поясу, поліпшується витривалість, розвиваються легені. Вода заспокійливо впливає на психіку, тому такі види спорту особливо підходять гіперактивним дітям. Приймають на такі заняття малюків з чотирирічного віку, а з 8-10 років вони вже починають активно брати участь в змаганнях.
Легка атлетика і гімнастика. Гармонійно розвиває все тіло, виробляє відмінне відчуття рівноваги, спритність, гнучкість і витривалість. Юнаки набувають гармонійну мужню фігуру, а дівчата — граціозність і плавність рухів. Починати заняття можуть навіть діти з невеликою надмірною вагою, жир швидко піде, поступившись місцем міцним м’язам. Зазвичай в ці види спорту приходять в 4-7 років.
Командні види спорту. Одні з найбільш травматичних, але при цьому захоплюючих і видовищних. Гарні не тільки для фізичного, а й для психологічного розвитку дітей, які навчаються ефективно взаємодіяти один з одним, відповідати як за свої дії, так і за всю команду. Конкретний вид спорту треба вибирати, спираючись на переваги і фізичні особливості дитини: високий і стрибучий хлопчик буде доречний в баскетболі, сильний і скоординований — в хокеї, швидкий і витривалий — в футболі. Починати грати варто в 5-6 років.
Бойові мистецтва. Розвивають, але не перекачують, всі м’язи, тренують витримку і уважність, вчать постояти за себе. Сором’язливим дітям допоможуть розкритися і знайти упевненість в собі, а гіперактивних навчать бути стриманими і спокійними. Зазвичай наставники приймають хлопців старше 5 років.
Матеріал підготувала
сестра медична старша
Яковченко Ірина Іванівна