07.04.2020р.-Здоров’я дітей

Щоб  зробити  дитину  розумною   і     розсудливою,  зробіть її міцною і здоровою.  Хай  вона  бігає,  стрибає, пустує, хай грає і діє, перебуває у безперервному русі.

                                                                                                                     Ж.-Ж. Руссо

Здоров’я дітей – одне з основних джерел щастя, радості і повноцінного життя. Для України головною проблемою, яка пов’язана з майбутнім держави, є збереження і зміцнення здоров’я дітей.

Регулярні заняття фізичними вправами – це широкий спектр форм та методів, здатних впливати на індивідуальний стан особистості. Можна стверджувати, що за силою потенціалу та здатності впливати на збереження та зміцнення здоров’я, фізичні навантаження, різноманітні форми адаптації та оздоровлення – значущі та ефективні, тому що будь – яка із цінностей фізичної культури в тому чи іншому ступені «працює» на здоров’я.

Фізична культура – одна з важливих складових частин загальної культури суспільства, що спрямована на зміцнення здоров’я, розвиток фізичних, морально-вольових  та інтелектуальних здібностей із метою гармонійного формування особистості та розвитку активної життєдіяльності.

Брак рухів у житті дітей, недостатній розвиток рухових функцій негативно позначаються на фізичному стані. Низька рухова активність погіршує функціональні можливості систем організму дитини, внаслідок чого виникає неадекватна реакція на навантаження, сповільнюється фізичний розвиток загалом.

Багато лікарів вважають фізичні вправи найкращим природним засобом боротьби з депресією, зняття збудження та пом’якшення м’язів. Вони допомагають зміцнювати здоров’я, продовжувати життя.

Наукові дослідження показали, що під впливом фізичних вправ і ігор діти швидше і краще ростуть. Завдяки посиленню обміну речовин, кров’ю доставляється більше «будівельного матеріалу» і кістки швидше збільшуються як в довжину, так і завширшки. Ще помітніше збільшується об’єм м’язів. Пропорційно збільшуються і розвиваються в результаті занять фізичними вправами і іграми також усі внутрішні органи.

Серце дитини потребує постійного навантаження, інакше його м’язова система проростає жиром, стає в’ялою, рихлою, нездібною до сильних скорочень, погано забезпечує тканини, особливо периферичних органів, киснем. Регулярні заняття фізичними вправами і іграми зміцнюють м’язи людини, у тому числі і сердечний м’яз. Сердечний м’яз тренованої людини з кожним ударом посилає в кровоносні судини значно більше крові, чим у осіб, що не займаються фізичними вправами і іграми.

Вплив фізичних вправ і ігор на легені також надзвичайно благотворно, особливо якщо заняття проводяться на свіжому повітрі. Організм при цьому вимагає підвищеної кількості кисню, дитина повними грудьми вдихає повітря і так само глибоко видихає, відчуваючи потребу звільниться від вуглекислоти, що рясно виробляється клітинами, і поповнити легені свіжим повітрям.

Це особливо важливо. Коли людина знаходиться без руху, він не дихає повними грудьми, повітря устигає наповнити тільки середню частину легенів і відразу ж видихається. Верхівки легенів працює недостатньо. Ось чому корисні фізичні вправи і ігри.

Фізичні вправи і ігри дуже сильно впливають і на травний апарат. З шлунку і кишковика всмоктується тільки та кількість поживних речовин, яка потрібна організму.

Завдяки фізичним вправам розвиваються м’язи живота. Ці м’язи мають велике значення для здоров’я. Вони беруть участь в диханні, сприяючи глибшому вдиху і видиху. Крім того, напруга м’язів живота сприяє спорожненню кишковика.

Фізичні вправи і ігри добре діють і на нервову систему. Нервові клітини отримують більше поживних речовин, кисню, краще розвиваються і енергійніше працюють.

Придивитеся до рухів дитини, тільки що початкуючої ходити: як вони безпорадні і незграбні, скільки він робить зайвих помахів руками, його кроки не однакові за величиною. Погляньте на підлітка, в перші що встало на лижі: знову та ж незграбність, падіння, судорожні повороти і нахили тулуба в спробах зберегти рівновагу. Нервові рухові центри ще не навчилися справлятися зі своїм завданням і посилають команди не тим м’язам, які доцільно в даний момент включити в роботу, примушують їх скорочуватися з надмірною силою, тоді як потрібні м’язи до роботи не залучаються. В результаті руху виходять неточними і незграбними, усе тіло напружується, дитина марно витрачає багато сил і енергії.

Поступово, шляхом вправи, нервова система придбаває навичку точної вправи рухами. Команди поступають саме тим м’язам, які найвправніше роблять цей рух, а усі інші м’язи залишаються розслабленими. Завдяки цьому рух дитини стають вільними, граціозними і економічними.

Шляхом фізичних вправ розвивається також швидкість реакції. Це здатність нервової системи в найкоротший строк передати імпульси м’язу і тим самим змусити її блискавично скоротитися. Цю якість має в сучасній праці важливе значення. Якщо швидкість реакції достатня, то робота йде без напруги; якщо реакція недостатньо швидка, то нервова система, квапливо посилаючи накази м’язам, перенапружується. В результаті настає нервове стомлення.

Заняття фізичними вправами і іграми виробляють почуття ритму, тобто уміння робити ряд рухів в однакові проміжки часу.

Нарешті, систематичні заняття рухливими іграми, ходьба на лижах, регулярні прогулянки розвивають витривалість, таку необхідну в процесі трудової діяльності.

Підвищення рівня фізичного розвитку, зміцнення здоров’я і ріст фізичної працездатності дітей і підлітків сприяють поліпшенню розумової працездатності.

Правильно поставлене фізичне виховання дітей  – основа здорового життя, успіхів у будь-якій області громадської діяльності.

Заняття фізичною культурою, спортом повинні проходити крізь усе життя як засіб зміцнення здоров’я. Короткострокові тренування мало ефективні.

Однією з необхідних умов покращення фізичного розвитку дітей є раціональне фізичне виховання, що являє собою комплекс умов, в яких живе дитина. Багаточисельні спостереження свідчать, що у дітей, які займаються спортом, розвиток опорно-рухового апарату вищий, ніж у їхніх ровесників, що цураються фізичної культури. У дітей, що відвідують спортивні секції, краще розвинена мускулатура, менше зустрічаються деформації хребта, грудної клітки, тазу, а також кінцівок; вони менше хворіють і мають кращу успішність. Хоча занадто велике фізичне навантаження може також негативно вплинути на розвиток скелета, м’язевої системи: затримати ріст кісток, спричинити їхнє викривлення. Але помірні й доступні вправи стимулюють формування і зміцнення всього організму.

Матеріал підготувала

сестра медична старша

Яременко Світлана Миколаївна

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *