13.06.22р. – батьківська світлиця/мультфільми

Як обрати мультфільм для дітей та правильно влаштувати перегляд

Коли дитячий садок не працює, а батькам потрібно відволікти дитину, вони найчастіше вмикають їй мультфільми. Які обрати, щоб не нашкодити дитячій психіці, та як часто вмикати — читайте далі…

Коли дитина дивиться мультфільми, вона засвоює моделі поведінки героїв у різних ситуаціях, розвиває емоційний інтелект, вчиться спілкуватися з іншими — дружити, любити, ділитися. Пізнавальні мультфільми ще й розвивають мислення, пам’ять, увагу, дають знання про явища і предмети. Проте тривалий перегляд чи невідповідні віку сюжети можуть нашкодити дитині, спричинити тривожність, проблеми зі сном та порушення зору. Розповімо, як цьому запобігти.

Простежте, чи можна за віком

Передусім зверніть увагу на вікові обмеження. Виробники мультфільмів зобов’язані їх вказувати. Не вмикайте дошкільникові, наприклад, «Сімпсонів» чи «Губку Боба». Занадто «дорослий» мультфільм може злякати дитину, спровокувати агресію та різкі зміни настрою.

Щоб контролювати контент, який дивиться дитина на ютубі, установіть вік користувача — частину відеозаписів платформа блокуватиме одразу. Якщо користуєтеся стрімінговими сервісами, наприклад Netflix, створіть для дитини окремий профіль із контентом для її віку.

Пам’ятайте, що ваші смаки та враження від мультфільму можуть відрізнятися від дитячих. Наприклад, батьки часто критикують «Свинку Пеппу» за примітивні сюжети та недовершену анімацію. Однак сюжет, який вам здається примітивним, дитині навпаки — логічним та зрозумілим. Мультики для дошкільників створюють з урахуванням особливостей психіки дітей цього віку. Наприклад, герої «Свинки Пеппи» за зовнішнім виглядом нагадують дітям власні малюнки, кольорова гамма чудово підходить для очей та психіки, а темп мультфільму сповільнений, щоб діти ліпше сприймали сюжет.

Перевірте самі

Для дошкільників не підходять мультфільми з акцентом на візуальних та звукових ефектах. Щоб визначити, чи можна показувати дитині мультфільм, закрийте очі та послухайте, як він звучить. Чуєте діалоги та розумієте, про що йдеться — перевірку пройдено. Чуєте лише музику, вигуки та дивні звуки — зачекайте, коли дитина підросте.

Навіть старі, «класичні» мультфільми на кшталт «Ну, постривай!» або «Том і Джері» можуть травмувати психіку дитини й спричинити тривожність. У них дуже стрімкий сюжет, що містить сцени насильства. Потрібно постійно стежити за подіями на екрані, щоб нічого не пропустити.

Сучасні приклади мультфільмів, що не підходять для дошкільників, — «Оггі та кукарачі», «Маша та Ведмідь».

Зверніть увагу на сюжет

До трьох років показуйте дитині розвивальні мультфільми, у яких розповідають про правила поведінки в суспільстві та моральні цінності. Обирайте сюжети про дитячі колективи з різними за характером персонажами, наприклад «Смішарики», «Щенячий патруль», «Мій маленький поні», «Гуппі та бульбашки». Також зверніть увагу на мультфільми, де дія відбувається в сім’ї або в сім’ї та колективі. Наприклад: «Фіксики», «Лунтик», «Маленьке королівство Бена і Холлі».

У чотири-п’ять років дитина вже готова сприймати повнометражні мультфільми. Однак знову ж таки, зверніть увагу на сюжет, діалоги, темп подій і обирайте мультфільми, відповідні до віку. Наприклад, мультфільми студії Волта Діснея — «Тачки-1» і «Тачки-3», «Історія іграшок — 1», «Попелюшка», «Спляча красуня», «101 далматинець».

Час від часу запитуйте дитину, чи сподобався їй мультфільм, що вона запам’ятала, який із персонажів улюблений.

Обговорюйте з дитиною негативну поведінку персонажів мультфільму та пояснюйте, чому так робити не можна.

Не критикуйте її думку, ліпше поділіться власними враженнями.

Якщо дитина злякалася сцени з мультфільму, не вимикайте його — дайте додивитися. Дитяча фантазія може уявити ще гірші події, ніж насправді. Ліпше обійміть дитину і додивіться разом до щасливого фіналу. Не знецінюйте її страх. Запитайте, що саме її злякало, попросіть розказати детальніше. Запропонуйте намалювати персонажа чи ситуацію, які її налякали, і «зачинити» в клітку.

Не показуйте дитині мультфільми, що суперечать вашим цінностям та принципам виховання. Запропонуйте замість них інші.

Проконтролюйте тривалість перегляду

Зір у дошкільників уразливий. Акомодаційний апарат ока, що дає змогу чітко бачити предмети на різній відстані, формується лише з 12 років.

Найбезпечніше для дитини дивитися мультфільми на настінному телевізорі, що розташований вертикально до підлоги. Якщо ж вмикаєте їх на комп’ютері чи ноутбуці, відстань від екрана до очей має бути не менше ніж 40 см. У машині, наприклад під час тривалої подорожі, прикріпіть планшет до спинки переднього сидіння.

Між переглядами мультфільмів відволікайте дитину, щоб робила перерви. Наприклад після 20—30 хв перед екраном — 15—20 хв рухової активності. Прогуляйтеся з дитиною у дворі чи виконайте кілька простих фізичних вправ.

Забезпечте якісне освітлення кімнати. Пильнуйте, щоб дитина не дивилася мультфільми в темряві. Вимикайте телевізор за дві години до сну. Найліпше показувати мультфільми дитині вранці або після денного сну.

Не годуйте дитину під час перегляду телевізора. Це сформує шкідливу харчову поведінку. Дитина повинна їсти, коли відчуває голод.

Скільки часу дивитися мультфільми дітям, хв на добу:

  • віком від трьох до п’яти років — 15—20
  • від п’яти до семи років — 30—60
  • від семи до дев’яти років — 60—90

Я вам розповіла про прості правила вибору мультфільмів для дітей. Однак нагадую, що не треба замінювати ними спілкування. Ефективний час разом з батьками — найкращий розвиток емоційного інтелекту та спілкування для дитини.

Музичний керівник Притика Т.О.

 

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *