22.04.2020р.-Гик-гик…авка в дитини

Гикавка — це рефлекторне одностороннє скорочення діафрагми, що спричиняє раптовий вдих. Унаслідок цього повітря зіштовхується із закритою голосовою щілиною й утворюється характерний звук.

Найчастіше гикавка виникає, коли:

Дитина неправильно харчується — квапливо, надмірними порціями, великими шматкам,ковтками чи сухою їжею; недостатньо пережовує їжу чи розмовляє під час її прийому; уживає газовані напої; порушує режим харчування чи їсть у неприродній позі, коли їжа погано просувається стравоходом; харчується занадто гарячими чи холодними стравами.

Також гикавка виникає через  напади страху чи тривоги, тривалий сміх або плач, — тобто коли дитина ковтає зайве повітря. Унаслідок цього підвищується внутрішньочеревний тиск, зокрема на діафрагму й вона мимовільно скорочується. Однак гикавка може виникати й через стрес, підвищення внутрішньочерепного тиску, здавлення діафрагмального нерву, голод або спрагу, харчове отруєння чи алергійну реакцію на продукти харчування тощо. Через переохолодження дитина також може почати гикати — під дією низької температури повітря відбувається м’язовий спазм.

Щоб припинити напад гикавки, потрібно розслабити:

1)затримка дихання чи дихання в паперовий пакет;

2)напоїти дитину  холодною кип’яченою водою маленькими ковтками;

3)дати шматочок лимону, льоду чи цукру;

4)легенько смикнути за кінчик язика чи натиснути пальцями на хрящі вух чи повіки заплющених очей.

5)якщо дитина гикає від холоду, то їй не можна давати пити холодну воду — це лише погіршить її стан. Ліпше зігрійти дитину — вкутайтати, дати теплий напій, прикладіть теплу грілку до живота.

4) налякати дитину  з гикавкою, однак застосовувати його на дитині в жодному разі не можна, адже «бабусин спосіб» може спричинити порушення її нервової системи. Ба більше — за гикавки через нервову перенапругу він не подіє чи ускладнить ситуацію.

Насамперед поговоріть про гикавку із дитиною. Адже коли вона раптово починається, то діти можуть злякатися. Це завадить зупинити неприємний симптом. Розкажіть їм про те, що гикавка — не загроза.

Дитина позбудеться гикавки, якщо:

• затримає дихання на вдиху, зробить 10 маленьких ковтків холодної води чи прополоще нею горло;
  • чайною ложкою повільно вип’є пів склянки води з краплею олії м’яти перцевої;
  • зігріється за допомогою теплого чаю чи морсу — за гикавки через переохолодження;
  • потримає в роті шматочок льоду, лимона, кислого яблука;
  • вдихне, затримає дихання на 10 с, видихне; повторить 3—4 рази кожні 20 хв;
  • подихає у паперовий пакет;
  • повільно вдихне і видихне якомога більше повітря. Потім глибоко вдихне, висуне язик, затримає дихання, затисне ніс і вуха та затримає дихання на 40 с. Повільно видихне;
  • випростається, триматиме руки за спиною й вдихне, затримає дихання, порахує до 10—15 і повільно видихне;
  • зробить легкий самомасаж в області діафрагми;
  • сяде, обійме руками коліна і притулиться до них грудною кліткою й затримається в такій позі на кілька хвилин;
  • прикладе сухе тепло до ділянки діафрагми;
  • ляже на підлогу, а потім різко встане;
  • відволічеться на цікаве заняття — за гикавки через стрес або переляк.

Що робити, якщо часто виникає

Якщо жодний зі способів не спрацював чи гикавка через нетривалий проміжок часу з’являється знову,  зверніться за консультацією до лікаря-педіатра.

Аби визначити причину гикавки, лікар проведе фізикальний огляд і направить дитину на всебічне лабораторно-інструменальне обстеження.

Насправді підстав панікувати, щойно дитина  гикне, немає. Якщо вона вміло «проганятиме» гикавку за найкоротший час, а ви пильнуватимете стан її здоров’я, то склянка води чи дихальна гімнастика стануть «рятівними» методами на щодень.

Матріал підготувала

сестра медична старша