22.04.2020р.-Карієс зубів у дітей — лікування і профілактика

Карієс — це захворювання, яке характеризується руйнуванням твердих тканин зуба. Він відноситься до найбільш поширених хвороб. Карієс зубів у дітей може з’явитися в самому ранньому віці. Іноді у малюка ще не прорізалися всі молочні зубки, а на передніх вже можна помітити початок розвитку цієї патології. Розглянемо, чому виникає карієс у малюків, і які методи його лікування.

Фахівці розрізняють чотири стадії розвитку карієсу:

• Стадія плями . На даному етапі карієс виглядає як білувате пляма на зубній поверхні, яке з часом темніє. Зубна емаль при цьому залишається гладкою, без будь-яких ознак руйнування.
  • Поверхневий карієс . Поверхневий шар емалі починає руйнуватися, але дентин ще не уражається.
  • Середній карієс . Хвороба вражає емаль зуба і верхні шари дентину.
  • Глибокий карієс . Каріозний процес захоплює глибокі шари дентину, які знаходяться близько до пульпи зуба (сполучна тканина, що заповнює порожнину зуба).

Чому ж з’являється карієс зубів у дітей?

Лікарі називають безліч причин розвитку цієї недуги. Ранній карієс у дітей нерідко викликається захворюваннями матері в період вагітності. До таких хвороб, які призводять до порушення структури майбутніх зубів, належать гіпертонія, ревматизм, ендокринні та гострі інфекційні захворювання, а також токсикоз вагітних.

Причинами карієсу зубів у дітей бувають такі чинники:

• надмірне вживання солодкої їжі і продуктів, що містять харчові барвники і кислоти;
  • дефіцит в організмі важливих вітамінів, мікро- і макроелементів;
  • недостатня або неправильна гігієна порожнини рота.

Карієс зубів у дітей небезпечний ризиком розвитку багатьох важких захворювань. При відсутності адекватного лікування, каріесних поразки досягає пульпи і викликає пульпіт (запалення пульпи) — досить серйозну хворобу, що супроводжується сильним болем. Загибель, або некроз, пульпи призводить до іншого ускладнення — періодонтиту. До наслідків карієсу відносяться кісти зубів, періостит (флюс).

Лікування карієсу у дітей

Слід зазначити, що ранній карієс у дітей помітити дуже важко, що підтверджує необхідність регулярних профілактичних оглядів. При цьому дане захворювання у дітей розвивається набагато швидше, ніж у дорослих.

Процес лікування карієсу у дітей вимагає особливого підходу. По-перше, тривалість стоматологічного сеансу повинна бути не більше 30 хвилин. По-друге, бормашину потрібно використовувати тільки в крайньому випадку. І, по-третє, якщо дитині потрібно зробити укол, то місце ін’єкції попередньо змащується заморожуванням у вигляді гелю.

Лікування карієсу зубів у дітей проводять по щадним методикам, які можна застосовувати навіть для діток, молодше двох років.

Малюкам раннього віку часто практикують метод сріблення молочних зубів. Однак він застосуємо тільки на стадії плями. В ході цієї процедури на уражену ділянку наносять розчин нітрату срібла. Процедуру повторюють кілька разів з інтервалом до 7 діб.

Профілактика карієсу у дітей

Обов’язок батьків – допомогти дитині зберегти його зубки здоровими і позбавити від зубного болю. Для цього необхідно виконувати ряд заходів, спрямованих на профілактику карієсу у дітей:

• Під час вагітності жінка повинна включати в свій раціон продукти, що містять кальцій і фтор.
  • Необхідно стежити, щоб в меню дитини завжди були страви, що містять кальцій (сир, йогурти,  молоко) і вітамін D (рибні продукти). Крім того, потрібно частіше виводити малюка на сонечко, так як під його променями утворюється вітамін D, який допомагає краще засвоюватися кальцію.
  • У раціоні малюка повинно бути якомога менше солодких продуктів, які є головними ворогами здоров’я зубів. Краще вводити в його харчування побільше фруктів, овочів і зелені.
  • З моменту появи перших зубів необхідно доглядати за ними. Перші зубки дитині може чистити мама, застосовуючи спеціальні накладки на палець для чищення зубів. Можна після кожного годування протирати зубки малюка чистим шматочком бинтика або марлі, змоченим в кип’яченій воді. У міру дорослішання дитини його слід привчати до зубної щітки і пасти, причому в перші роки потрібно постійно нагадувати йому про чищення зубів, поки не виробиться звичка до цієї гігієнічної процедури.
  • У жодному разі не варто нехтувати профілактичними оглядами у стоматолога. Вони повинні проводитися не рідше двох разів на рік, а також в разі рвиникнення проблем із зубами.

Карієс зубів у дітей легше вилікувати на ранній стадії. Тому не потрібно зволікати з візитом до стоматолога при найменших сумнівах в здоровї зубів.

Матеріал підготувала

сестра медична старша