30.03.2020р.-Раціональне харчування
Раціональне харчування є найважливішою складовою формування здоров’я дитини, сприяє збереженню здоров’я, опірності фізичним факторам навколишнього середовища, високій фізичній і розумовій працездатності.
Одним з важливих принципів раціонального харчування є правильно організований його режим. Який складається з:
- суворого дотримання часу прийомів їжі та проміжків між ними;
- раціонального в фізіологічному відношенні кратності прийомів їжі (залежить від віку та стану здоров’я дитини);
- правильного кількісного та якісного розподілу їжі на окремі прийоми;
- умов прийому їжі і поведінка дитини під час їжі.
При організації харчування дитини вдома батькам рекомендуємо надавати перевагу продуктам, збагаченим залізом, йодом, іншими мікроелементами та вітамінами, а також додержуватися принципів наступності, єдності вимог в організованому колективі і в родині.
Білки мають важливе значення в раціоні дітей.Вони входять до складу всіх життєво важливих з’єднань: ферментів, гормонів, антитіл.Недостатнє споживання білка у їжі може призвести до сповільнення процесів росту і наростання маси тіла, зниження імунітету, порушення нервово-психічного розвитку, кровотворення та інших розладів. Для дітей важлива кількість білка в харчуванні, і його якість, що визначається вмістом амінокислот, які входять до його складу.Особливу цінність становлять незамінні амінокислоти, які не синтезуються в організмі дитини, а надходять тільки з їжею. Основними джерелами незамінних амінокислот є білки тваринного походження (молоко і молочні продукти, м’ясо, яйця, риба). Для дітей у віці від 1 до 3 років відсоток необхідного вмісту тваринних білків становить 70%.
Жири так само, як і білки, мають велике значення для дитячого організму, оскільки вони є матеріалом для будування каркаса клітин, служать основним джерелом енергії та жиророзчинних вітамінів (А, Д, Е, К), беруть участь в імунних реакціях.
Вуглеводи, разом з білками та жирами, є основними компонентами їжі. Однією з основних функцій вуглеводів є забезпечення організму енергією. Внесок вуглеводів в енергетичну цінність раціону складає 55-58%.
Харчування повинно не лише покривати енергію, що витрачається дитиною, але й забезпечувати матеріал, необхідний для росту й розвитку всіх органів і систем організму. Досліджено, що процеси обміну речовин у дітей протікають значно інтенсивніше, ніж у дорослих. Адже вони більше рухаються і гуляють, що теж викликає значні енергетичні витрати.
Матеріал підготувала
сестра медична старша
Яковченко Ірина Іванівна