01.12.2022р. – Акція “16 днів проти насильства” Всесвітній День боротьби зі СНІДом.

В ДНЗ №1 “Орлятко”  з 25.11.-10.12.2022р. проходить акція “16 днів проти насильства”

Період кампанії охоплює наступні важливі дати:

  • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
  • 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
  • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
  • 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
  • 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
  • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
  • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Сьогодні 01.12.2022р.  День боротьби зі СНІДом: що треба знати!

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі з ВІЛ-інфекцією живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 23,3 мільйона отримують антиретровірусне лікування. Відповідно до даних ООН, кількість випадків СНІДу за останні роки скоротилась на 20%. Водночас в Україні показник захворюваності серед дорослого населення складає 1,1% – щодня реєструється 48,5 випадків захворювання на ВІЛ.

Уперше день боротьби зі СНІДом був проголошений у 1988 році за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я та Генеральної асамблеї ООН.

Міжнародним символом боротьби зі СНІДом є “червона стрічка”. Цю емблему створив у 1991 році американський художник Франк Мур, який помер від СНІДу у 2002 році у 48-річному віці. Нині символ використовують ВООЗ, агентства ООН та безліч благодійних фондів.

До 2004 року координатором проведення Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом була Об’єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу (UNAIDS). Із 2004 року цим питанням опікується керівний комітет Світової кампанії зі СНІДу у консультації з громадянським суспільством, організаціями та державними установами, пов’язаними з діяльністю щодо розв’язання проблем ВІЛ.

Як заявили в ООН, без рішучих дій щодо боротьби з нерівністю світ може не виконати поставлені цілі щодо перемоги над СНІДом до 2030 року. Цю проблему посилює продовження пандемії COVID-19 та пов’язана з пандемією соціально-економічна криза.

Скільки у світі інфікованих

За даними UNAIDS, у 2020 році кількість людей, які живуть з ВІЛ у всьому світі, склала 37,7 мільйона, серед яких 1,7 мільйона є дітьми віком до 14 років. Загалом жінки становили 53% всіх людей, які живуть із ВІЛ. При цьому 84% усіх людей, які живуть з інфекцією, знають про свій статус.

За даними ООН, у 2020 році від пов’язаних зі СНІДом хвороб померло 680 тисяч людей. У 2004-му цей показник становив 1,9 мільйона людей, у 2010 році – 1,3 мільйона осіб.

Відповідно до даних Центру громадського здоров’я МОЗ, в Україні в період із січня по жовтень 2021 року було зафіксовано 12 626 випадків ВІЛ-інфекції, а також 3496 випадків СНІДу та 1584 смерті, обумовлених захворюванням. Ще 28 випадків ВІЛ-інфекції було виявлено серед іноземців, які проживають в Україні.

Як зазначають у міністерстві, найбільш поширеними шляхами передачі ВІЛ/СНІДу у 2021 році залишається незахищений статевий акт (у 8109 людей) й парентеральний шлях (4465). При цьому ВІЛ був виявлений у 35 дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями.

Із 2005 року приріст нових випадків ВІЛ щорічно зменшувалося. У 2020 році показник нових випадків ВІЛ-інфекції щодо 2010 року знизився на 31% – із 2,1 мільйона до 1,5 мільйона. При цьому в 2020 році на жінок та дітей припадало 50% нових випадків ВІЛ-інфекції.

У 2012 році вперше в історії України епідемія ВІЛ/СНІДу сповільнилася – за даними офіційної статистики, темпи поширення ВІЛ виявилися нижчими, ніж у 2011 році. Однак із 2014 року ситуація знову почала погіршуватись.

Чи існує лікування

Вірус імунодефіциту людини був ідентифікований у 1983 році – за два роки після відкриття СНІДу. Відтоді були розроблені десятки антиретровірусних препаратів для лікування хвороби. Комбінації різних препаратів збільшують ефективність контролю вірусу та знижують ймовірність розвитку стійкості до лікування.

Сучасні стандарти передбачають лікування ВІЛ щонайменше трьома різними антиретровірусними препаратами. Така терапія не дає вірусу розмножуватися та може призвести до його зникнення із крові, що дозволяє імунній системі відновитися, подолати інфекції та запобігти розвитку СНІДу.

Як зазначають в UNAIDS, на сьогодні тривалість життя ВІЛ-інфікованої людини, яка приймає антиретровірусні препарати, не відрізняється від тривалості життя здорової людини того ж віку.

Де перевіритись на захворювання

Пройти тест на наявність ВІЛ-інфекції можливо як у приватних, так і в державних лабораторіях у кабінетах довіри. При цьому зробити експрес-тест на хворобу можна й за направленням сімейного лікаря.

ПАМ’ЯТКА. Міфи та реальність про ВІЛ-інфекцію/СНІД

 Хвороба з назвою СНІД прогресує щороку та забирає життя мільйонів людей.

Для СНІДу не існує перешкод, він однаково вражає чоловіків, жінок і дітей. На планеті 40 мільйонів людей на сьогоднішній день інфіковані ВІЛ. Хвороба СНІД викликається ВІЛ – вірусом імунодефіциту людини. Інфікованих людей називають ВІЛ-позитивні. Проте лише кінцева стадія хвороби називається СНІД – Синдром набутого імунодефіциту людини.

Дуже важливо знати, як передається ВІЛ, і, як від нього захиститися.

ВІЛ передається трьома чітко визначеними шляхами:

1. ВІЛ може передатися при незахищеному статевому контакті, якщо один із партнерів є носієм. Тому необхідно захищатися і правильно користуватися чоловічими та жіночими презервативами.

2. ВІЛ може передаватися через кров: переливання зараженої крові, використання брудних шприців під час прийому наркотиків, брудні голки, пірсинг, татуювання, використання забрудненого, зараженого кров’ю леза. Тому вкрай важливо використовувати одноразові голки та леза. Достатньо вимити в гарячій воді руки або об’єкти, на які потрапила кров.

3. ВІЛ може передаватися від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю. Якщо ВІЛ-позитивна матір вирішить народити дитину, лікар зможе надати інформацію про те, яке лікування існує на сьогоднішній день, що знижує ризик зараження дитини. Таким чином існує лише три шляхи зараження ВІЛ: статевим шляхом, через кров та від матері до дитини, а решта шляхів про які ви можете почути – лише домисли.

Наступні твердження є істинною правдою:

Шкіра нездоланний бар’єр для ВІЛ.

Такі комахи, як комарі, не переносять ВІЛ.

Можна торкатися, обніматися, цілуватися із ВІЛ-позитивною людиною, можна носити одяг ВІЛ-позитивної людини.

Можна користуватися предметами та пристроями, туалетом, душем, білизною разом із ВІЛ – інфікованою людиною.

ВІЛ не можна вдихнути, не має його в сльозах, поту, слині, не можливо заразитися доторкнувшись до зараженої людини.

Знати – означає упередити!

Тести – єдина можливість виявити чи заражена ВІЛ людина чи ні. Цей тест допомагає виявити ВІЛ за декілька років до того як розів’ється хвороба і здійснюється через простий аналіз крові. В Україні створені центри анонімної та безкоштовної консультації, де є можливість пройти тест. Знання про наявність хвороби дає можливість своєчасно почати адекватне лікування та попередити її розвиток і прогресування. Ефективність лікування полягає в тому, що зменшується кількість вірусу в крові. Таким чином, можна жити з вірусом і жити звичайним життям. Проте, важливо не забувати про заходи безпеки, про які вже йшла мова.

ВІЛ-інфікований – ти не самотній!

Сьогодні лікування, нажаль, не може привести до одужання, проте, воно може повернути до нормального ритму життя, оскільки лікування попереджує розмноження вірусу та розвиток хвороби.

Різні методи лікування СНІДу мають побічні ефекти. Щоб лікування було ефективним не можна вживати алкоголь, наркотики, не можна палити. Необхідно буде регулярно відвідувати лікаря. Слід пам’ятати, що якщо ти ВІЛ-інфікований – ти не самотній. Необхідно приєднатися до групи ВІЛ-позитивних людей, користуючись асоціаціями, центрами тощо. У жодному разі ВІЛ не може стати перешкодою при прийомі на роботу або стати причиною припинення трудової діяльності. ВІЛ-позитивна людина не зобов’язана ставити до відома роботодавця про свій статус.

ВІЛ може торкнутися кожного, тому важливо надавати ВІЛ-інфікованим психологічну підтримку. ВІЛ-позитивна людина має право: вести особисте життя, мати друзів, одержувати інформацію і освіту. Людина має право жити!

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *