28.04.2020р.-Герпес у дітей

Інфекції вірусу герпесу є повсюдними і характеризуються різноманітністю клінічних проявів. Більшість первинних контактів з вірусами герпетичної групи відбувається саме в ранній дитячий період – від 1 до 5 років. Треба сказати, що діти в цьому віці вкрай уразливі через несформовані імунні захисні механізми. Численні віруси їм передаються здебільшого шляхом контакту з інфікованою слиною дорослих. Так відбувається перше знайомство дитини з більшістю вірусів.

Контакт з інфікованою слиною – основний шлях інфікування герпесом в дитячому віці

Вірусом простого герпесу 1 типу дитина інфікується зазвичай від дорослого, який в цей момент має симптоми герпесу. Перші прояви захворювання найчастіше виникають у ротовій порожнині (стоматит) з ураженням ясен (гінгівіт). Якщо в дорослих герпетична інфекція найчастіше себе нічим не проявляє, то в діток навпаки захворювання характеризується різким початком з підвищенням температури тіла. Дитина стає дратівливою, неспокійною, відмовляється від їжі, п’є мало рідини. Якщо мама зазирне в рот, то побачить почервонілу та набряклу слизову оболонку ротової порожнини і ясен з кровоточивими ділянками. У немовлят виникає слинотеча через біль при ковтанні. При першому прояві герпесу пухирі часто поширюються за межі рота на губи та шкіру обличчя. Пухирці, спочатку дрібні, з часом збільшуються у розмірах і можуть зливатися між собою, утворюючи великі виразкові ділянки. У дитини також можуть збільшуватись і ставати болючими лімфатичні вузли, виникати біль у горлі.

Імунний захист дитячого організму ще недостатньо сформований, щоб впоратися з вірусом герпесу, унаслідок чого той стає дуже агресивним. Тому прояви герпесу можуть повертатися з кожним наступним кашлем та застудою, а це буває досить часто: деякі діти можуть мати декілька спалахів на рік. Коли вірус реактивується, висип формується на тому самому місці, але зазвичай не всередині рота.
Перші ознаки спалаху включають поколювання, свербіж або печіння. Батьки помічають, що дитина торкається або дряпає ділянку почервоніння на губі, де згодом з’являється герпетичний пухирець.
У період спалаху вірус герпесу дуже заразний, тож дітлахи, роздираючи руками сверблячі пухирі, розносять вірус по всьому організму. Так відбувається вірусне інфікування очей, яке вважається серйозним ускладненням і тяжких випадках може призводити до ураження рогівки аж до розвитку сліпоти.Батьки або родичі з герпесом повинні бути особливо обережні, їм не слід цілувати дітей.

                         Батькам варто знати основні фактори, що можуть спровокувати повторний спалах герпесу в дитини:
• перевтома і стрес,
• вплив інтенсивного сонячного світла, тепла, низьких температур або сухості,
• травма або пошкодження шкіри,
• захворювання, найчастіше застудні,
• зневоднення,
• погане харчування.

                                                                                               

Що можуть зробити батьки

Пам’ятайте, що дітям для одужання може знадобитися трохи більше часу, ніж це відбувається в дорослих. У цей період батькам важливо полегшити стан дитини, намагатися захистити її від додаткового впливу чинників, що погіршать стан дитини та вжити заходів, щоб зупинити розповсюдження збудника. Дитині варто приймати прямі противірусні засоби, що згубно впливають на вірус герпесу.

                                                                       

Як дієво зупинити поширення герпесу у Вашій родині

По-перше, не дозволяйте дитині торкатися чи розчухувати уражені ділянки, пошкоджувати сверблячі пухирі, оскільки це може поширювати вірус на інші частини тіла і очі, а також на інших дітей, які торкаються іграшок та інших предметів, з якими вони граються. Регулярно і ретельно мийте дитячі руки та іграшки, з яким дитина гралася. Краще, щоб на цей період дитина не контактувала з іншими дітками.
Під час спалаху герпесу виділіть вашій дитині окремі посуд, рушник, зубну пасту або інші предмети, щоб уникнути поширення інфекції у родині. Крім того, після використання періть дитячі рушники та постільну білизну окремо та в гарячій воді.
Якщо можливо, на час спалаху герпетичної інфекції не відвідуйте садок/школу, залиште дитину вдома. Особливо це стосується дошкільнят, адже в дитячому колективі дитина з герпесом може стати джерелом інфікування інших дітей.
Якщо ваша дитина займається у спортивних гуртках, які включають контакт шкіра до шкіри, наприклад, різні види боротьби, то на період спалаху герпесу варто зробити перерву. Крім того, батькам варто переконатися в тому, що після занять килимки та інше обладнання регулярно чистять.
Для полегшення стану дитини у період загострення герпесу необхідно давати більше пити рідини, Це можуть бути вітамінні напої, які дозволять уникнути зневоднення дитячого організму. Натомість уникайте кислої їжі та напоїв (наприклад, цитрусові напої), вони ще більше подразнять і так болючу ділянку герпетичного ураження.
Переконайтеся, що у вашої дитини достатньо сну, фізичної активності і добре збалансоване харчування.
Підтримуйте свою дитину, допоможіть їй впоратися зі стресом, який може підвищити ймовірність рецидиву герпесу.

                                                                     

У яких випадках необхідно звернутися до лікаря

1. При першому спалаху герпетичної інфекції, особливо якщо дитина часто та тривало хворіє на застудні захворювання, або має хронічні стани.
2. Якщо пухирцевий висип виник у малюка до 1 року.
3. Якщо на шкірі довкола очей в дитини з’явились виразки або пухирі – це може свідчити про герпетичне ураження очей.
4. У дитини під час спалаху герпесу з’явився головний біль, підвищилась температура тіла, виникла млявість: це може сигналізувати про небезпечну інфекцію мозку, викликану вірусом герпесу, включаючи менінгіт або енцефаліт.
5. Якщо виразки не загоюються протягом 7-10 днів або шкіра довкола ділянки ураження почервоніла, набрякла або гаряча на дотик: це можуть бути ознаки приєднання бактеріальної інфекції в дітей зі зниженою опірністю організму.
6. Якщо у дитини часто виникають герпетичні виразки при застуді.

Бережіть своїх дітей, будьте уважними до них – разом ви успішно поборете вірус герпесу.

Матеріал підготувала

сестра медична старша

Яковченко Ірина Іванівна

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *