28.04.2020р.-ЯК УБЕЗПЕЧИТИ ДИТИНУ ВІД ОПІКІВ ВДОМА?

Опіки – найпоширеніший вид дитячого травматизму.

Маленька дитина вступає в невідомий їй світ, не знаючи небезпек, які її оточують і задача батьків – захистити свого малюка від агресивних проявів навколишнього світу.

Одна з невідомих дитині небезпек – це опіки. Як часто трапляється -сімейне щастя за мить перетворюється на біду. Страждання дитини, розпач батьків, картання себе за непередбачливість.

В Україні частими випадками є падіння дітей в таз з окропом або дуже гарячою водою, яку мати налила для купання дитини, поставила на підлогу і пішла за холодною водою, щоб розбавити кип’яток, падіння дитини в таз з варенням, доливання окропу у ванночку, де вже перебуває дитина.

Причини опіків: на першому місці стоїть гаряча вода, їжа, пар, потім – полум’я.

У житті дитини у зв’язку з можливістю отримати опіки, можна виділити три періоди:

ІЗ НАРОДЖЕННЯ ДО ТОГО ЧАСУ КОЛИ ДИТИНА ПОЧИНАЄ САМА ПЕРЕСУВАТИСЬ

• Категорично не можна готувати їжу, пити гарячі напої з дитиною на руках.
  • Не можна залишати дитину без нагляду в ліжку, з яким поблизу розташований нагрівальний або зігрівальний прилад.
  • В таз для купання завжди наливайте спершу холодну воду, а потім гарячу, таким чином ви ще й зменшите пароутворення.

ПЕРІОД КОЛИ ДІТИ ПОЧИНАЮТЬ САМОСТІЙНО ПЕРЕСУВАТИСЬ

Приблизно з десяти місяців до п’яти років. В цьому віці діти ще не можуть усвідомити небезпеку факторів, що спричиняють опіки.

• Кухня – найнебезпечніше місце, не допускайте дітей на кухню.
  • Тримайте дитину подалі від гарячої плити, від увімкненої чи розігрітої духовки.
  • Каструлі і ковші ставте ручками до стіни на далекі конфорки.
  • Не ставте на край столу посуд з гарячою їжею.
  • Подаючи дитині їжу і напої, спробуйте, чи не занадто вони гарячі.
  • Не переносьте каструлю з гарячим вмістом з одного місця на інше, якщо поруч бігає дитина.
  • Продукти можуть нерівномірно розігрітися в мікрохвильовій печі, тому потрібно обов’язково пробувати страву перед тим, як годувати малюка.
  • Якщо ваша дитина зовсім маленька, варто відмовитися від довгої скатертини на обідньому столі, діти, граючись, можуть потягнути її на себе з усім, що на ній стоїть.
  • Зі столу не повинні звисати шнури елекрочайника.
  • Прибирайте газові запаль-нички та сірники подалі від дітей
  • Не залишайте малюка одного у ванні. Діти обожнюють довго гратися з водою, відкривати і вимикати крани. Навіть 5-7-річну дитину варто час від часу «перевіряти», якщо він купається один, як дорослий.
  • Не ставте посуд з гарячим вмістом на підлогу.
  • Будьте дуже уважні, коли ви гладите праскою. Дитина, яка крутиться поруч, може випадково зачепити шнур і праска впаде на неї.
  • Купуйте спеціальні заглушки для електричних розеток.
  • Слідкуйте за справністю та неушкодженістю електричних проводів, краще ховайте їх у спеціальні лотки.
  • Всі предмети побутової хімії, аптечки, тримайте в недоступних для дітей місцях.

ІЗ П’ЯТИ РОКІВ діти як правило вже розуміють небезпеку гарячих предметів, але, пустуючи, можуть забувати про це і отримати опіки

Для дітей постарше в продажу є тематичні книжки, розмальовки та ігри на тему правил безпеки, в ігровій формі пояснюйте дитині найпростіші правила безпеки вдома і на вулиці.
Треба передбачати можливість контакту з небезпечними факторами, що можуть викликати опіки, та не допускати цього.

За даними ВООЗ опіки посідають третє місце серед побутових травм. Тому кожен з батьків повинен знати і вміти надавати першу допомогу при побутових опіках.

Обов’язково обійміть дитинуна, заспокойте її і пожалійте. А наступного разу будьте більш пильні.

Матеріал підготувала

сестра медична старша