26.02.2024 Консультація для батьків. “Дихальна гімнастика ,гімнастика для дихання за методом йогів”. Відео, практика дихальні вправи.
Дихальна гімнастика — це природний спосіб впливати на організм із метою його оздоровлення. Дихання і є основою людського життя, тому навчитися правильно дихати та застосовувати дихальну функцію означає забезпечити собі здорове життя.
Навіщо потрібна дихальна гімнастика
Гімнастика для дихання слугує в багатьох цілях. Ми вкажемо лише кілька, хоча список насправді величезний:
- збільшення припливу кисню в організм;
- підвищення стійкості до гіпоксії;
- збільшення об’єму легень;
- приведення в норму темпу дихання та вимови;
- зміцнення дихальної мускулатури;
- зміцнення імунітету;
- розслаблення та зняття напруги при стресі та неврозах;
- покращення вентиляції нижніх відділів легень.
Дихальна гімнастика дуже часто, як і фізіотерапія, застосовується при різних захворюваннях для лікування, профілактики та реабілітації, оскільки вона дає гарний ефект та багато користі.
Коли корисна дихальна гімнастика
Користь дихальної гімнастики особливо помітна при:
- хворобах органів дихання: пневмонії, бронхіті, гаймориті тощо — комплекс вправ призначає лікар-пульмонолог або отоларинголог;
- бронхіальній астмі та захворюваннях алергічного походження — навчити правильно виконувати вправи зможе алерголог або дитячий алерголог;
- спастичності, міастенії, порушеннях сну, енурезі, апное, хронічній вертебрально-базилярній недостатності, дисфункції вегетативної нервової системи — різні дихальні техніки використовуються неврологами;
- проблеми з вимовою — дихальні вправи часто застосовуються в логопедії;
- стресах, підвищеній нервозності та високому рівні психологічного напруження — у процесі психотерапії можуть використовуватися дихальні практики.
Вправи дихальної гімнастики входять у програму лікувальної фізкультури для дітей, оскільки вони приносять велику користь для організму дитини.
Протипоказання дихальної гімнастики
Методики дихальної гімнастики справедливо можна вважати безпечним і природним способом лікування та профілактики багатьох захворювань. Але вони також мають свої протипоказання:
- внутрішня кровотеча;
- тяжкі патологічні захворювання;
- підвищена температура та лихоманка;
- травми та інші хвороби хребта;
- неконтрольована артеріальна гіпертензія;
- пришвидшене серцебиття;
- забиття голови;
- тромбофлебіт.
У пацієнтів похилого віку через наявність проблем із серцево-судинною системою наслідки впливу вправ дихальної гімнастики можуть бути непередбачуваними. Краще проконсультуватися зі своїм лікарем і починати з простих практик.
Техніка правильного дихання
Як правильно дихати під час лікувальної гімнастики? Техніка виконання, інтенсивність, тривалість та частота повторення вправ може відрізнятися при різних захворюваннях. Тому варто уточнити у лікаря, яка дихальна терапія буде корисною у вашому випадку, а які популярні практики та вправи вам протипоказані. Нижче поділимося з вами базовими правилами відомих методик.
Дихальна гімнастика для йоги
Цей вид дихальної гімнастики виконується в такій послідовності:
- глибоко вдихніть через ніс;
- ненадовго затримайте дихання, після чого через рот видихніть невелику порцію повітря. Постарайтеся при цьому тримати губи в зімкнутому стані «трубочкою» й не роздмухувати щоки;
- затримайте подих на кілька секунд і знову видихніть невелику порцію повітря;
- робіть цю процедуру доти, поки все скупчене повітря не буде видихнуте з ваших легенів;
- зробіть вільний вдих-видих. І повторіть вправу.
Відео матеріал взято з ютуб каналу: https://www.youtube.com/@SuspilneDnipro