03.06.2022р. – СПІЛКУЄМОСЯ З БАТЬКАМИ. ПАМ’ЯТКА “ЯК ПІДТРИМАТИ ДИТИНУ, ЯКА СУМУЄ ЗА ДОМІВКОЮ”
- Пояснюйте дитині все, що відбувається навколо. Дитині важливо розуміти першопричини її тимчасових незручностей. Проте не варто вигадувати байки та дурити дитину щодо причин, з яких ви були змушені поїхати.
- Якщо когось із важливих для дитини дорослих немає поряд, поясніть, де вони зараз перебувають. Наприклад, що вони залишилися вдома, тому що так вирішили / не мали змоги поїхати разом з вами / допомагають стареньким тощо.
- За можливості підтримуйте зв’язок з близькими, які зараз перебувають далеко від вас. Надавайте дитині змогу поспілкуватися з ними по телефону або за допомогою відеозв’язку.
- Для того щоб допомогти дитині впоратися зі смутком, запропонуйте їй намалювати малюнок своїх відчуттів або малюнок татові/бабусі/діду/брату — тим, хто не поруч. Також запропонуйте пограти в гру, в яку з дитиною грали ті, за ким вона сумує.
- Якщо дитина сумує за якоюсь іграшкою, яка залишилася вдома, спробуйте знайти іншу, запитайте в дитини, що б натомість це могло бути. Запропонуйте дитині намалювати улюблену іграшку та «подружити» її з новими іграшками.
- Давайте дитині змогу виявляти свої емоції. Зокрема, не зупиняйте дитину, якщо вона хоче поплакати або потужити. Натомість наголошуйте на тому, що ви розумієте її почуття й розділяєте їх.
- Для того щоб допомогти дитині впоратися з негативними емоціями, запропонуйте їй намалювати сумний смайлик. Відтак попросіть розповісти, що цей смайлик хотів би зробити, щоб його настрій поліпшився.
- Створіть для дитини безпечне місце, куди вона зможе за потреби ховатися, щоб побути наодинці, поплакати й згадати дім або близьких, які опинилися далеко від вас. Якщо дитина плаче постійно, спонукайте її до розмови. Важливо, щоб дитина проговорила, через що саме вона плаче.
- Для того щоб дитині було легше адаптуватися до нових умов, дотримуйте розпорядку дня та ритуалів, що були звичними для неї вдома. Зокрема, не забувайте про вчасний підйом, прогулянки, казку на ніч, повноцінний сон тощо. Обіймайте дитину якомога частіше та не забувайте нагадувати, як сильно ви її любите.
- Уважно стежте за станом дитини. Якщо вона не може впоратися з негативними емоціями та її стан не змінюється протягом трьох тижнів, зверніться по допомогу до професійного психолога.
Примітка. Пам’ятку підготовлено за матеріалами сайту ЮНІСЕФ Україна.