24.06.2022р. – ВЗАЄМОДІЄМО ЗІ СПЕЦІАЛІСТАМИ. ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА. ЩО ТАКЕ ІНФОРМАЦІЙНЕ «ОТРУЄННЯ» ТА ЯК З НИМ УПОРАТИСЯ
Зараз ми перебуваємо в постійному тривалому напруженні, зокрема й через вир «отруйної» інформації. Чому це погано на нас впливає та як уникнути цього впливу?
Криза розгортається та продовжує нас виснажувати. Навіть якщо людям вдається зберігати спокій, вони дуже вразливі психологічно, оскільки відбувається постійний конфлікт між розумом і тілом:
- навіть коли навколо тиша, розум знає, що кожної миті можуть початися сирени й вибухи;
- удома нічого не відбувається, а мозок захопила буря інформаційного шуму;
- тіло «каже», що все спокійно й можна розслабитися, а розум щосили намагається аналізувати й прогнозувати.
Наш мозок не підготовлений до тривалої інформаційної війни, безкінечного гортання жахливих новин, постійної необхідності оцінювати — де правда, а де фейк, тощо. Адже наші тіло й розум «перетравлюють» стрес циклами: спочатку людина перебуває в напруженні, а за деякий час його змінюють спад і протиреакція — депресія. Під час неї ми можемо відпочити, відлежатися й переосмислити досвід. Ці цикли сформувались еволюційно, коли наші предки боролися зі зрозумілими небезпеками, як-от: хижаки, міжгрупові сутички, кліматичні складнощі. Тому зараз інформаційне навантаження — надмірне для нас.
Отже, інформаційний потік — це справжня біологічна зброя, адже новини потужно й буквально впливають на наше тіло. Вони викликають небезпечні в цих умовах стани:
- тривогу — коли необхідно зберігати спокій;
- відчай — коли потрібна ясність розуму;
- пригніченість — коли необхідні зібраність і уважність;
- паніку — коли потрібна точність дій.
При цьому «емоційне отруєння» поширюється, як інфекція, коли ви онлайн або реально контактуєте з іншими. Тож, як і з іншою «заразою», з інформацією мусимо зараз працювати в «психологічному захисті». А його нам забезпечують сон, їжа, позитивний контакт з іншими, а ще — наші життєві цілі та смисли. Про кожний з цих пунктів докладніше — у пам’ятці «Чотири опори для психологічного захисту».
Коли ми необмежено сприймаємо тривожну або страшну інформацію, то витрачаємо на це багато внутрішніх ресурсів і виключаємо з життя багато важливого й доброго. Перечитайте пам’ятку. Використовуйте ці чотири опори, щоб тримати баланс і знайти в сьогоднішньому житті острівці передбачуваності та спокою
Наші психологічні ресурси — наш скарб, адже лише завдяки їм можемо мислити й діяти. Тож бережімо їх і витрачаймо розсудливо.
Примітка. Підготовлено за матеріалами Насті Травкіної, наукового журналіста, Київ.