21.04.2020р.-Проба Манту

Чи є проба Манту щепленням?

Повна назва – внутрішньошкірна проба Манту з двома туберкуліновими одиницями. Це не щеплення, а алергопроба, яка здійснюється з використанням туберкуліну, що є сумішшю антигенів, переважно білкового походження, які отримують після знешкодження мікр

обактерій туберкульозу. Під шкіру внутрішньої поверхні передпліччя вводять 0,1 мл розчину туберкуліну – така кількість безпечна для людини, як і всі алергопроби. Реакція Манту – безпечна, проста у виконанні і відносно дешева методика.

Коли не рекомендується робити реакцію Манту?

Не рекомендується робити реакцію Манту після гострих захворювань та алергічних станів. Переважно через те, що реакція буде неінформативною, а не через те, що це шкідливо. Іншими словами, пробу Манту можна робити навіть хворим людям, але її результат не буде правдивим.

Що відбувається після проведення реакції Манту?

Результату реакції Манту чекають 72 години, і протягом цього часу місце введення туберкуліну варто берегти від розтирання і нагрівання. В іншому випадку реакція може бути більш вираженою, ніж має бути, і, відповідно, оцінка цієї реакції буде помилковою. Після закінчення 72 годин на місці проведення проби або буде відсутня реакція, або з’явиться реакція у вигляді почервоніння або ущільнення шкіри (поява папули).

Для чого роблять реакцію Манту?

Головна мета реакції Манту – з’ясувати, чи є імунітет проти туберкульозу. Висновки робляться за розміром папули (ущільнення на місці ін’єкції).

Слід пам’ятати, що протитуберкульозний імунітет після щеплення протитуберкульозною вакциною БЦЖ зберігається близько 7 років, після чого зникає.

За допомогою реакції Манту можна відрізнити, чи є у дитини протитуберкульозний імунітет після вакцинації (поствакцинний імунітет) або дитина заразилася збудником туберкульозу (постінфекційний імунітет).

На що варто звернути увагу?

Особливу увагу слід приділяти дітям, у яких проба Манту гіперергічна: понад 17 мм в діаметрі або з’явилися пухирці, рана на місці ін’єкції, або збільшилися лімфатичні вузли після проведення реакції в паховій зоні, над або під ключицями, незалежно від розміру папули. Такий результат реакції свідчить про напруженість протитуберкульозного імунітету, що може бути спричинене постійним інфікуванням організму або наявністю туберкульозу. Також слід звернути увагу, якщо реакція Манту щороку збільшується в діаметрі, і це не пов’язане з вакцинацією (ревакцинацією) БЦЖ. В такому випадку реакція Манту свідчить про зараження збудником туберкульозу.

Що робити, якщо реакція Манту показала зараження туберкульозом?

Варто знати, що зараження збудником туберкульозу – ще не хвороба. Захворіти на туберкульоз можуть максимум 10% від інфікованих.

Матеріал підготувала

сестра медична старша

Яковченко Ірина Іванівна

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.