05.05.2020р.-Кропив’янка у дітей

Серед найбільш поширених алергічних захворювань у дітей, що вражають в першу чергу шкірні покриви, важливе місце займає кропив’янка. Її поява досить легко можуть діагностувати самі батьки. Найчастіше дане захворювання турбує діток до 3 років, але поява кропив’янки можливо і у дітей дошкільного,підліткового віку, та у дорослих.

Симптоми захворювання

При кропив’янці на тілі малюка (частіше в шкірних складках, губах, місцях найбільш тісного контакту з одягом) з’являються світло-рожеві або насичено-червоні пухирі абсолютно різних розмірів і форм. Причому дані висипання сильно сверблять, в результаті чого дитина починає їх «розчісувати», що призводить до значного збільшення їх в розмірах і зливання один з одним. Якщо ви легенько натисните на такі плями, то помітите в їх центрі виступають білі опуклі крапки.

Виникнення висипу є відповідною реакцією шкіри на потрапляння в організм алергену, який сприяє виробленню великої кількості гістаміну і тим самим витончення стінок судин і їх кращої проникності. В результаті в шкіру потрапляє значна кількість рідини, після чого з’являється набряклість і виникають пухирі, заповнені водою. Особливістю висипань при кропив’янці є їх, як правило, швидке зникнення. На шкірі висип тримається звичайно не більше кількох годин (в окремих випадках – до 2 діб), після чого з колишнього місця безслідно зникає і виникає в абсолютно іншій області шкірного покриву.

Причини

Найважливіше при виявленні у вашої дитини кропив’янки – знайти причину захворювання, якою найчастіше є алерген. Якщо цього не зробити і продовжувати контакт із збудником висипки, стан малюка буде посилюватися, з’явиться гіперчутливість шкіри та її набряк. У важких випадках може виникнути набряк Квінке. Тому пропонуємо вашій увазі перелік найбільш часто зустрічаються подразників, що викликають кропив’янку:

• продукти харчування: молоко, яйця, копчені вироби, морепродукти, горіхи, мед, морква, полуниця, диня, цитрусові, яблука, шоколад або різного роду харчові добавки;
  • інфекції, викликані вірусами, бактеріями або паразитами;
  • лікарські засоби: антибіотики, анальгетики, нестероїдні протизапальні препарати, вітаміни групи В та ін;
  • домішки в повітрі: пил, квітковий пилок, пух та ін;
  • фізичні подразники: тепло, холод, сонячні промені, вода, вібрація, піт, тертя та ін);
  • укуси: отрути бджіл, ос, медуз і ін;
  • деякі парфумерні засоби, барвники;
  • нікель або смоли.

Види кропив’янки

В залежності від причин появи висипки, її характеру та тривалості розрізняють гостру і хронічну форми захворювання.

Гостра кропив’янка

Симптоми гострої кропив’янки з’являються зазвичай різко (протягом 1-2 годин з моменту впливу на організм алергену), тому встановити, що її викликало, часто виявляється досить просто. При цьому симптоми захворювання будуть проявлятися кожен раз після безпосереднього контакту з алергеном. Тривалість більшості гострих випадків зазвичай становить 24-48 годин. Хвороба легко піддається лікуванню.

Хронічна кропив’янка

У разі тривалості висипки більше декількох тижнів варто говорити про хронічну форми захворювання. Однак трапляється й так, що захворювання має стійкість до проведеного лікування, в результаті чого може зберігатися протягом багатьох років. На щастя, зустрічається хронічна кропив’янка досить рідко.

Форма перебігу захворювання

Кропив’янка може протікати в легкій, середньотяжкій та тяжкій формах. При легкій формі стан хворої дитини оцінюється як задовільний. Симптоми типові, але слабо виражені. Так, наприклад, свербіж не сильний, не виражена інтоксикація, набряклість відсутня. Як правило, при легкій формі висипання зберігаються на одній ділянці не більше 24 годин, після чого зникають.

Середньотяжка форма захворювання характеризується погіршенням стану дитини. Виражені симптоми інтоксикації, може бути лихоманка, на деяких ділянках тіла з’являється набряк Квінке («гігантська кропив’янка») – швидко і різко виникає алергічний набряк шкіри, за короткий час поширюється по всьому тілу. При цьому спочатку зазвичай набрякають повіки і губи, а потім до невпізнання змінюються руки і обличчя дитини, при набряку гортані виникає розлад дихання. Також при середньотяжкій формі захворювання вражає і шлунково-кишковий тракт. Досить небезпечно поєднання кропив’янки з набряком гортані.

При важкій формі всі перераховані вище симптоми яскраво виражені і протікають у досить важкій формі.

Діагностика кропив’янки

Діагностувати кропив’янку у дітей та виявити її причину зазвичай досить легко. Як правило, для цього вам потрібно лише повідомити  час і місце появи перших симптомів педіатру або дерматологу для подальшого лікування.

Матеріал підготувала

сестра медична старша