08.04.2020р.-Лікування та профілактика педикульозу у дітей

Педикульоз – захворювання, яке напряму пов’язане з появою на волосистій частині голови дитини маленьких комах – вошей, які харчуються кров’ю. Так як воші належать до паразитів, то й педикульоз класифікується як паразитарне шкірне захворювання. Лікування педикульозу, а також його профілактика – це, швидше за все, обов’язки батьків, оскільки це захворювання не передбачає розміщенння хворого у стаціонарі.

Причини зараження педикульозом

Ще зовсім недавно вважалось, що воші можуть перебувати лише на голові дитини з неблагополучної сім’ї, і деякі мамочки щиро дивуються, звідки у їхнього чистого і акуратного малюка раптом з’явились ці паразити. Насправді причини педикульозу банальні – тісний контакт з вже зараженою дитиною і використання спільними предметами побуту (рушник, шапка, гребінець тощо). Під час близького контакту воші просто переповзають з однієї голови на іншу і вже на «свіжій» дитині починають вести активне життя. Такий близький контакт можливий у великих колективах дітей (дитячий садок, санаторій, школа), а також на ігрових майданчиках, в гостях і на дитячих святах.

Симптоми педикульозу

Перша і, напевне, найвідоміша ознака педикульозу – сильний свербіж голови. Дитина постійно чухає потилицю і скроні, її сон порушений, настрій псується, малюк стає вередливим і плаксивим.

Огляд на педикульоз у дитячому садку, школі проводять регулярно, не рідше, аніж раз на тиждень, але й самі батьки повинні періодично проводити таку саму процедуру. Зробити це просто: дитину садовлять на стілець під яскравим світлом і починають гребінцем розсовувати волосся. Воші, незважаючи на загальноприйняту думку, не вміють стрибати(літати)– вони лише повзають і відкладають яйця (личинки), з яких незабаром вилупляться нові комахи. Такі яйця кріпляться на волоссі, виглядають як лупа, дуже важко знімаються і називаються гнидами.

Після виявлення вошей дитина має бути ізольована від громадськості, а в дитячий заклад потрібно повідомити про ситуацію, аби медичні працівники могли провести заходи з його санації.

Чим лікувати педикульоз у дитини

Батьки повинні пам’ятати, що після виявлення вошей лікування повинно бути розпочате в максимально короткі терміни. Сучасна фармакологічна промисловість пропонує доволі широкий асортимент протипедикульозних засобів, тому ніяких складнощів питання «чим лікувати педикульоз у дітей» не викликає.

Всі засоби від педикульозу відпускаються без рецепту, тому найчастіше звернень до лікаря з приводу педикульозу у дітей не буває.

Аби лікування захворювання, яке розглядається, було успішним, треба чітко дотримуватись інструкції, яка знаходиться в упаковці з будь-яким протипедикульозним засобом. Як правило, будь-який препарат наноситься на волосся дитини двічі з перервою в тиждень – це необхідно для знищення не лише дорослих особин вошей, але й гнид. Після нанесення препарату і споліскування голови обов’язково треба розчесати волосся густим гребінцем – це допоможе видалити з голови комах, які загинули.

Як позбутися від вошей у дитини, знає й народна медицина, проте лікарі категорично не рекомендують експериментувати. Справа в тому, що деякі сучасні протипедикульозні засоби не в стані знищити цих паразитів, оскільки є нечутливість вошей до конкретної речовини.

Зверніть увагу: жоден протипедикульозний засіб не попереджає повторного зараження вошами, тому батьки повинні дотримуватись профілактичних заходів.

Профілактичні заходи

Профілактика педикульозу у дітей полягає в дотриманні правил особистої гігієни, а це на 100% залежить від батьків.

Що необхідно:

1. Навчати дитину гігієнічним правилам, пояснювати, що таке предмети особистого користування, і не дозволяти давати свій гребінець, рушник чи шапку іншим дітям.
  2. Регулярно оглядати голову дитини, щоб вчасно виявити педикульоз. Особливо важливо проводити таке обстеження, якщо у колективі, де перебуває дитина, було виявлено педикульоз.
  3. Дівчатка повинні носити акуратні та охайні зачіски – в сплутаному волоссі воші почуваються дуже затишно, та й швидко виявити їх не вдасться.

Вжити якісь заходи, які на 100% захистили би дитину від зараження вошами, неможливо. Але й позбуватися від цих комах зараз стало набагато простіше.

Матеріал підготувала

сестра медична старша