09.06.2022р. – LEGO-технологія – чарівні цеглинки успіху.

Шановні батьки! 

Пропоную ознайомитись з цікавим видом діяльності  для дітей як LEGO-технологія.

На сьогодні конструктори LEGO є незамінним матеріалом для занять з дітьми у закладах дошкільної освіти і в початковій школі. LEGO-технологія цікава тим, що об’єднує в собі елементи гри та експериментування. Кожен педагог знайшов у ній щось корисне для себе ― музичні керівники вивчають ноти за допомогою конструктора, учитель фізкультури використовує цеглинки як нестандартне обладнання, практичний психолог проводить тестування та релаксаційні вправи. За допомого LEGO діти вивчають математику, мову, знайомляться з довкіллям і навіть малюють цеглинками! Конструктор є надійним помічником у роботі вчителів-логопедів і корекційних педагогів. І така популярність цілком обґрунтована.

По-перше, робота з LEGO-цеглинками вчить дітей творчо мислити, знаходити взаємозв’язки, будувати ланцюжки логічних суджень, планувати свої дії, висловлювати власну думку, сприяє корекції психічних процесів та подоланню розладів мовлення у дітей.

По-друге, заняття з LEGO урізноманітнюють та вдосконалюють навчальний процес, роблять його цікавішим для дітей. Заняття в ігровій формі створюють неповторну атмосферу психологічного комфорту і проходять без нервового напруження, що позитивно позначається на якості засвоєння матеріалу.

LEGO-технологія:

 • формує вміння розв’язувати проблемні завдання, ставити мету, міркувати про подальшу роботу, розробляти план дій;
 • розвиває творче мислення;
 • розвиває мовлення ― діти вчаться детально пояснювати свої дії, пояснювати міркування, надавати чіткі та зрозумілі інструкції, розповідати історії, висловлювати власні думки;
 • формує вміння співпрацювати, зокрема, уміння працювати в парах чи групах, ділитися матеріалами, уміння вчитися у своїх однолітків, дослухатися до їхніх ідей та пропонувати власні, уміння аналізувати ідеї та обирати раціональніші, уміння розподіляти ролі та обов’язки;
 • розвиває сенсорне сприйняття, допомагає формувати уявлення про зовнішні властивості предметів: форму, величину, колір, положення у просторі;
 • розвиває дрібну моторику;
 • формує цілісну систему уявлень дитини про навколишній світ, збагачує життєвий досвід дитини.З чого розпочати роботу за LEGO-технологією?

  Організовуючи заняття з використанням LEGO передусім доречно пам’ятати, що вони мають приносити дитині радість, проходити в спокійній емоційно сприятливій атмосфері без страху оцінювання. Учні повинні мати можливість самостійно виконувати завдання. Не варто відповідати за дитину на питання, слід усіляко підштовхувати її до знаходження відповіді. Для цього потрібно використовувати приклади, навідні запитання, уточнення, звертатися до життєвого досвіду дитини. Велике значення в іграх-вправах з LEGO має текст. Він повинен бути веселим, доступним для розуміння дітей, відповідним їхньому віку.

  Спочатку необхідно дати дітям можливість ознайомитися з деталями конструктора шляхом виконання простих, недовготривалих завдань. Акцентують увагу на кількості штирів, називають цеглинку за їхньою кількістю (цеглинка 2 × 2, цеглинка 2 × 4). Такий підготовчий етап навчить дітей швидко знаходити необхідну деталь за вказівкою дорослого.

  Цеглинка 2× 4

  Коли діти навчаться вправлятися з цеглинками, можна переходити до складніших індивідуальних та групових завдань. Завдання урізноманітнюють, ускладнюють, створюють простір для творчого пошуку.

  Примітка. Для дітей молодшого та середнього дошкільного віку використовують конструктори LEGO DUPLO, що вдвічі більше ніж конструктори LEGO System.

  Як підтримати дитину?

  • Мотивувати самостійно виконувати завдання.
  • Допомогти, якщо дитина не вірить у свої сили або звертається по допомогу. (Але пам’ятаємо, що не варто виконувати завдання за дитину!)
  • Заохочувати, надаючи корисні поради та ідеї підбадьорливим тоном.
  • Спостерігати за діями дитини, цікавитися процесом, ставити відкриті питання, щоб спонукати мовленнєву діяльність (Відкриті питання — такі, на які не можна дати односкладної відповіді «Так» чи «Ні». Наприклад: «Що ти зараз робиш? Навіщо?», «На що схожа ця цеглинка? Як її можна використовувати?» );
  • Давати можливість вибору, аби дитина брала активну участь у розв’язанні завдання.

  Приклади застосування LEGO-технології

  1. Розвиток мовлення

  Матеріали: цеглинки  LEGO DUPLO різних кольорів та форм у достатній кількості, кольорові зображення овочіваркуші паперу формату А4 коричневого чи зеленого кольору.

  Лексична тема «Овочі».

  Вправа 1

  Цеглинки розкладають у довільному порядку та вільному доступі перед дітьми.

  Запитання та завдання дітям

  • Які овочі ви знаєте?
  • Знайдіть цеглинку, схожу на огірок (помідор, моркву…).
  • Які ще овочі можуть бути такого само кольору, як помаранчева цеглинка?
  • Цеглинки яких кольорів у вас залишились? Чи існують овочі білого кольору? Які? А коричневого?
  • Чи існують овочі блакитного кольору? А що буває блакитним?

  Вправа 2

  Педагог пропонує дітям: «Посадімо з вами город. Візьмемо грядку (аркуш паперу) та посередині посадимо помаранчеву моркву. Вгорі над морквою посадимо огірочки. Якого вони кольору? А який червоний овоч ми можемо посадити внизу грядки? Місце для біленького часнику та коричневої картоплі ви можете обрати самі. Де ви посадили часник? А картоплю?» (Педагог промовляє та показує порядок розташування цеглинок відповідного кольору.)

  Вправа 3

  Завдання для роботи в парах: оберіть цеглинки однакового кольору. На які овочі вони схожі кольором? Чому ви обрали саме такий колір?

  Вправа 4. Гра «Яка цеглинка зникла?»

  Педагог запитує: «Що ми можемо приготувати з овочів? Я хотіла приготувати борщ та салат, але якихось овочів бракує!» Педагог виставляє цеглинки та промовляє: червоні томати, помаранчева морква, зелений огірочок, білий часничок та коричнева картопля. Діти заплющують очі, педагог ховає одну з цеглинок, діти відгадують, якої саме цеглинки-овоча бракує.

  Вправа 5

  Щоб зібрати цеглинки після завершення заняття можна запропонувати дітям привезти всі овочі до овочесховища (коробки, у якій зберігається конструктор).

  1. Навчання грамоти

  Завдання

  1. Визнач та покажи за допомогою цеглинок кількість звуків у слові.
  2. Визнач та покажи за допомогою цеглинок кількість складів у слові.
  3. Візьми стільки цеглинок, скільки складів у слові.
  4. Визнач та покажи за допомогою цеглинок кількість слів у реченні.
  5. Якщо почуєш звук [р], то підійми червону цеглинку, а звук [л] — зелену.
  6. Виклади з цеглинок літеру…
  7. Вправи для розвитку орієнтування у просторі
  8. Постав цеглинку на праву (ліву) руку, підніми цеглинку догори.
  9. Поклади цеглинку посередині аркуша; праворуч; ліворуч; угорі; внизу аркуша. (Цю вправу можна обіграти: розташування цеглинок пов’язати із садінням городу, розташуванням зірок у небі, слідами тварин, будь-чим, що зацікавить дитину.)
  10. Створи із цеглинок картину на аркуші.
  11. Побудуй будиночок для тваринок.

  Педагог пропонує дитині взяти базову пластину для LEGO (наприклад, 8 × 8).

  Інструкція. Ліворуч по краю пластини постав два прямокутники зеленого кольору, праворуч ― два прямокутники синього кольору, позаду ― два квадрати жовтого кольору. Зверху постав таку само пластину. На першому поверсі житиме мишка. На другому поверсі — лисичка.

  1. Формування фонематичного сприйняття
  2. «Повтори ритм». Відстукування ритму цеглинками.
  3. Вправа для дихання «Повітряні перегони». За допомогою дихання перемістити цеглинку з одного кінця столу до іншого (можна виконувати цю вправу на швидкість).
  4. Фізкультхвилинки з LEGO

  Руханка

  Діти беруть одну цеглинку.

  1. Знайди дитину з цеглинкою такого саме кольору, як у тебе, і стань поруч із нею.
  2. «Сині», поміняйтеся місцями із «жовтими», а «зелені» — із «червоними».

  Діти беруть кілька цеглинок.

  1. Підійміть руку вгору із зеленою (червоною, …) цеглинкою!
  2. Хто швидше перенесе та збере цеглинки?

  Пальчикова гімнастика «Веселі цеглинки»

  Ми цеглинки в руки взяли

  І місцями поміняли.

  Потім міцно їх з’єднали,

  Вгору високо кидали.

  Раз-два, не роняй,

  А швиденько заховай!

  (Беруть у кожну руку по одній цеглинці (2 ×4).)

  (Перекладають цеглинки з однієї руки в другу.)

  (Скріплюють дві цеглинки разом.)

  (Підкидають цю цеглинку вгору і ловлять.)

  (Ховають цеглинку у долонях або за спину.)

  Пальчикова гімнастика «Музиканти»

  Нам сопілочки заграли:

  «Ду-ду-ду!»

  Барабани застучали:

  «Ту-ту-ту!»

  Ніжно скрипочки заграли:

  «Ті-ті-ті!»

  Піаніно зазвучали:

  «Ді-ді-ді!»

  На гітарі ми заграли:

  «Да-да-да!»

  І в долоні заплескали:

  «Та-та-та!»

  (Беуть одну цеглинку (2 × 4), підносять до губ, імітують рухи пальцями, чітко промовляючи звуки.)

  (Цеглинка у правій руці, ударяють нею по лівій долоні.)

  (Цеглинку тримають на плечі, як скрипку, пальцем другої руки імітують рухи смичка.)

  (Цеглинка лежить на столі, пальцями імітують гру на піаніно.)

  (Цеглинка у лівій руці, імітують на ній гру на гітарі.)

  (Цеглинка у лівій руці, ударяють нею по правій долоні.)

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *