30.05.22р. – Яку музику краще слухати з дітьми? Поради батькам

Яку музику краще слухати з дітьми? Поради батькам

Про вплив класичної музики на інтелектуальний і духовний розвиток дитини написано дуже багато. Деякі вважають, що прослуховування класики з раннього віку приносить величезну користь для дітей, інші стверджують, що це всього-на-всього міф, і музика має мінімальний і нетривалий ефект на здоров’я та розумові здібності дитини. Пропонуємо розглянути найпоширеніші думки і взяти до уваги кілька порад батькам про те, як слухати класичну музику з дитиною.

Все, що оточує малюка, так чи інше, впливає на формування його характеру, понять про світ, життєвих цінностей. Тому для батьків дуже важливо починати прищеплювати любов до прекрасного своїй дитині з раннього віку. Спостереження за природою, відвідування музеїв, читання книг — все це допомагає дітям всебічно пізнавати цей світ і бачити красу навіть в повсякденних речах. Не менш важливу роль в естетичному розвитку дитини відіграє і прослуховування музичних творів.

Безумовно, мова йде не про сучасні хіти або улюблені пісні маминого підліткового віку, а саме про класику. Позитивний ефект класичних творів доведено психологами різних країн у результаті чисельних досліджень. Знаменитий педіатр Михайло Лазарєв стверджує, що слухати класику корисно навіть для вагітних жінок — у класичних мелодіях прослуховуються особлива вібрація і ритм, які сприяють нормальному розвитку плоду, формуванню здорової м’язової і кісткової тканин, а також внутрішніх органів.

Не менш корисні властивості має класична музика і для дітей раннього віку, вона покращує пам’ять, позитивно впливає на розвиток розумової діяльності, покращує психологічний та емоційний стан — знижує тривожність, стрес, агресію, сприяє розвитку творчих і логічних здібностей, нормалізує сон, допомагає подолати психічні, мовні і рухові розлади, позитивно впливає на концентрацію уваги.

Найпоширеніші композиції для дітей раннього віку, які рекомендують психологи:

• Для розслаблення: «Звуки природи» Вівальді, друга частина «Симфонії №6» Бетховена, «Світло місяця» Дебюссі, Колискова Брамса, Лускунчик, Дитячий альбом Чайковського.
  • При нервовому збудженні: Симфонія ля-мінор і Місячна соната Бетховена, Кантата-2 Баха, Аве Марія Шуберта.
  • Для зменшення тривоги: Мазурка Шопена, Вальси і «Казки Віденського лісу” Штрауса, Мелодії Рубінштейна.

Окремо в попередніх консультаціях я звертала увагу на твори Моцарта. Попри це, психологи продовжують доводити колосальну користь класичної музики і переконуватися в цьому на сотнях прикладів з власного досвіду.

Очевидно, батьки повинні розуміти, що кожній дитині потрібен індивідуальний підбір класичних мелодій. Не варто щодня включати малюкові розхвалену усіма сонату до-мажор, якщо ви бачите, що вона йому не подобається. Спостерігайте за реакцією малюка на різні твори для того, щоб скласти свій ідеальний плейлист. Пам’ятайте, що позитивний вплив класики можливий тільки в тому випадку, коли малюк отримує задоволення від прослуховування.

Для того, щоб прищепити дитині любов до класики дотримуйтесь деяких рекомендацій:

– вдень, коли малюк активний вибирайте більш ритмічну музику, ввечері перед сном слухайте більш повільні і спокійні мелодії. Включати музику треба не голосно, щоб не перевтомлювати психіку малюка.

– не варто слухати класичні твори понад 2 годин в день, при цьому починати прослуховування слід з 5-ти хвилинних фрагментів, поступово збільшуючи час.

– для початку виберіть для малятка моноінструментальні твори — тільки фортепіано, гітара чи віолончель, вони легше сприймаються дітьми.

– не давайте дитині слухати музику у навушниках, бо вона викликає вібрацію в головному мозку і можуть стати причиною мікрострусів.

Звуки відіграють велику роль у сприйнятті світу дитиною. Тому підбирайте правильну і приємну музику, включайте її під час щоденних справ або перед сном і насолоджуйтеся прекрасним звучанням разом зі своєю крихіткою.

Музичний керывник Притика Т.О.