09.05.2022р. – Класика для батьків та дітей

Консультація для батьків “Класика для батьків та дітей”

Так хочеться яскравих барв, смачних десертів та приємної музики. Музика дає можливість відчувати, що життя прекрасне, а в теперішній нелегкий час почуття захищеності так необхідно для дитини, адже наш світ складний і непередбачуваний! Дуже важливим в наш час є спілкування батьків і дитини з музикою.

Саме музика здатна подарувати людині такий бажаний релакс. Не вірите? А увімкніть «Аве Марію» Шуберта чи «Місячне сяйво» Дебюссі, заплющуйте очі, і помрійте про теплу гладь морської води, хвилі повільно котяться одна за одною, відбиваючи тільки їм одним знаний ритм, сонце розпеченою млістю розливає промінці по тілу, а ви десь там – на райських островах, грієте свою душу. Уявили? Так, сила музики є величезною, особливо, якщо мова йде про класичну музику.

        Ця стаття буде корисною усім: і матусям, які чекають на своє немовля, і малечі, яка тільки-но народилася, дошкільнятам, школярам, підліткам та й дорослим також!  Отож, розповідатиму про віденського класика, геніального композитора Вольфганга Амадея Моцарта та про вплив його музики на людину.

Приміром, я дуже люблю музику того ж Моцарта, а також Шопена, Чайковського, Дебюссі. Коли десь там під ложечкою добряче пощипує і сумні нотки поганого настрою зненацька підкрадаються, одразу вмикаю першу частину Сонати До мажор Моцарта або його увертюру до опери «Весілля Фігаро» і, ви знаєте – потрошки в світосприйняття зазирає сонце, настрій покращується. Звісно ж, не завжди для цього буває достатньо тільки музики, але налаштувати людину на позитивний лад це мистецтво здатне. Давайте ж з’ясуємо, яким це чином така, здавалось би, проста «антидепресивна тактика» працює?

«У музиці Моцарта можна побачити Всесвіт» (А. Ейнштейн)

Мабуть, доцільно буде звернутися до наукового пояснення цього феномену. Отож, більше, аніж двадцять років тому американський невролог Франк Роше найпершим у світі довів, що музичні доробки В. А. Моцарта якимось дивним чином впливають на фізіологію людей. Цей дослідник розповів про те, що музика Моцарта позитивно впливає на діяльність головного мозку людей. Але й досі учені «загрузли» у суперечках: чи дійсно так відбувається насправді?

Яким саме магічним чином музичні твори цього генія впливають, власне, на малюків? Досить легка для слухання музика цього віденського класика впливає на формування творчих навичок і розвиває інтелект дитини. Можливо, цьому є логічне пояснення: австрійський геній у ранньому віці був позбавлений дитинства, усі його забавки – це концертні турне, перуки, незручний одяг та безліч годин занять музикою. Геніальний композитор підсвідомо прагнув бути дитиною й у віці тридцяти років був дуже інфантильним: в деяких сферах поводив себе, як дитина. Приміром, писав уривки своїх опер на клаптиках паперу під час гри в кості, абсолютно не переймався фінансовими клопотами, бо веденням дому займалася його дружина Констанція. Він ще змалечку писав музичні доробки, і, можливо, саме цей фактор на рівні підсвідомості відчувають малюки.

Завдяки експериментам вчені з’ясували, що прослуховуючи музику Моцарта, доросла людина помічає покращення у роботі головного мозку, але, на жаль, це явище є тимчасовим, адже синапси (структури, які дозволяють нейрону проводити електричний або хімічний сигнал в іншу клітину) вже сформовані. Існує також твердження, що у дітлахів з їх нейронними зв’язками, які тільки-но формуються, слухання музики цього митця викликає тривале, стійке покращення мисленнєвої діяльності. Саме так вважає психолог із США Френсіс Раушер. Навіть більше, дослідник протягом п’яти років спостерігав за різними малюками. Отож, у дітей, які упродовж двох років  займалися музичним мистецтвом, розвинувся хист до просторового мислення, і, зауважте, цей ефект був довготривалим. На основі цього психолог висунув гіпотезу про те, що музичні твори мають здатність структурно впливати на утворення нейронних ланцюгів у головному мозку дитини. Таким чином класична музика розвиває інтелектуальні здібності малюків й вони будуть удосконалюватися протягом усього життя.

Які ж твори генія корисно слухати дітям?

1) Увертюра до опери «Чарівна флейта»

2) Увертюра до опери «Весілля Фігаро»

3)Соната для ф-но №11. ч.1; ч.3. “Турецький марш»

4) Соната для ф-но № 16.ч.1

5) Концерт для ф-но і оркестру № 20. ч.2

6) Концерт для ф-но і оркестру № 21. ч.2

7) Симфонія № 40. ч.1

8) Симфонія № 41 “Юпітер”.ч.3

9) Струнний квартет №3

10) Серенада №9, ч.3

Мирного неба і гарного настрою я бажаю усім!

Музичний керівник Притика Т.О.

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *