24.04.2020р.-Нежить у дітей: коли необхідно звертатися до лікаря

Маленькі діти частіше за дорослих хворіють нежиттю, що зумовлено незрілістю імунітету і вузькими носовими ходами, що ускладнює відтік виділень. Тому малюків рекомендовано одягати за сезоном, уникати перегріву чи переохолодження організму. Звичайний нежить минає упродовж тижня. Якщо виділення з носа тривають більше 10 днів, нежить вважається затяжним і потребує додаткового лікування. Тривалий нежить у дітей може стати причиною серйозних ускладнень: гаймориту (запалення слизової оболонки гайморових пазух), фронтиту (запалення слизової оболонки лобових пазух).

Нежить- запалення слизової оболонки носа, яке не є самостійним захворюванням, а симптомом різних запальних процесів.

Важливо зрозуміти: слиз в носі є завжди. Він разом з волосинками перешкоджає проникненню мікробів та алергенів в порожнину носа. Слизу стає більше, коли мікробам все-таки вдається проникнути всередину. Також відбувається набряк слизової оболонки, через що з’являється закладеність носа.

Ситуації, коли необхідно звернутися до лікаря:

• тривалість нежию понад 10 днів;
  • дитині важко дихати носом як вночі, так і вдень;
  • малюк погано розрізняє запахи або не відчуває їх зовсім;
  • замість слизу з носа виділяється гній;
  • дитина скаржиться на свербіння в носі (або постійного його чеше);
  • дитина швидко втомлюється, млява, сонлива;
  • скаржиться на біль голови, погано спить вночі.

Усе це – ознаки затяжного риніту, який може спричинити ускладнення, та, відповідно, причини звернутися до лікаря за призначенням правильного лікування.

Причинами затяжного риніту можуть бути:

• алергія;
  • недолікований нежить;
  • часті простуди та переохолодження;
  • аденоїди чи викривленя носової перегородки;
  • бактеріальна інфекція.

Також затяжний риніт може спричинити сухе повітря в дитячій кімнаті чи іншому приміщенні, де часто перебуває дитина, або ж сторонній предмет (дрібна іграшка, квасолина, кісточка від ягоди тощо) у носі дитини.

Симптоми нежитю такі:

• гугнявий голос;
  • дихання ротом;
  • свербіж в носових проходах;
  • рясне виділення слизу;
  • часте чхання;
  • погіршення нюху;
  • головний біль;
  • запаморочення.

Лікування

Лікування лише полегшує симптоми, але не прискорює одужання. Тому нежить, який триває два тижні – не привід для застосування антибіотиків. Виняток – гострий бактеріальний риносинусит, симптоми якого – температура вище 38°C більше трьох днів з рясними зеленими виділеннями.

Згідно з численними дослідженнями, колір виділення не вказує на захворювання. Нежить розвивається поступово, тому спочатку має прозорий колір і лише з часом з’являється жовте і зелене забарвлення, яке не обов’язково вказує на інфекцію.

Профілактика нежитю

Те, що діти іноді хворіють – це не погано і не привід для паніки. Таким чином тренується імунітет. Але важливо, щоб у період хвороб нежить тривав не більше 4-5 днів, стан не погіршувався, була помітна позитивна динаміка, при цьому не був порушений сон і режим прийому їжі. Малюка потрібно загартовувати з народження, відвідувати басейн, як можна довше гуляти на свіжому повітрі. Активний спосіб життя допомагає зміцнити захисні сили організму, підвищити опірність хворобам.

Матеріал підготувала

сестра медична старша